Denge ve dengeöncesi reaksiyon modelleri kullanılarak uyarılma fonksiyonlarının ve diferensiyel tesir kesitlerinin hesaplanması
Calculations of excitation and differantial cross section using equilibrium and preequilibrium reactions models
- Tez No: 93510
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BAŞAR ŞARER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmada direk ve bileşik nükleer reaksiyonlar sınıflandırıldı, reaksiyon tesir kesitleri denge ve dengeöncesi modellerle hesaplandı. Denge hesaplamaları için Weisskopf-Ewing ve Hauser-Feshbach teorileri kullanıldı. Dengeöncesi hesaplamalar eksiton model, Kalbach sistematiği ve geometri bağımlı hibrid model ile yapıldı. Uyarılma fonksiyonları ve parçacık yayınlanma spektrumlan denge ve dengeöncesi reaksiyon modellerinden hesaplanarak deneysel değerlerle karşılaştırıldı. Düzey yoğunluk modelleri tartışılarak farklı düzey yoğunluklarına ait uyarılma fonksiyonları elde edildi. Parçacık yayınlanma spekrrumlannm yüksek enerji bölgelerindeki direk etkileri tam-eksiton, çokadım direk ve çokadım bileşik modeller ile hesaplandı ve deneysel değerlerle uyumluluğu incelendi. Çokadım bileşik hesaplamalarda Feshbach-Kerman-Koonin tarafından geliştirilen ve tamamen kuantum mekaniksel olan FKK mekanizması kullanıldı. Dengeöncesi hesaplamalarda başlangıç eksiton sayısının tesir kesiti üzerindeki etkisi araştırıldı. Skyrme-Hartree-Fock yöntemi ile nötron ve proton yoğunlukları elde edildi ve nükleon giriş reaksiyonları için başlangıç uyarılmış nötron ve proton sayılan yoğunluğa bağlı olarak hesaplandı. Yoğunluğa bağlı başlangıç eksiton sayılan ve bu eksiton sayılarından hesaplanan yayınlanma spektrumlan geometri bağımlı hibrid model ile karşılaştırıldı. Bilim Kodu : 404.04.01 Anahtar Keümeler : Nükleer reaksiyon, tesir kesiti, uyarılma fonksiyonları, bileşik, dengeöncesi.
Özet (Çeviri)
In this study, direct and compound nuclear reactions have been classified. Reaction cross sections been calculated by using the equilibrium and the preequilibrium models. Weisskopf-Ewing and Hauser-Feshbach theories have been made used for the equilibrium calculations and the preequilibrium calculations by doing with exciton model, the Kalbach sistematic and geometry depended hybrid model. The excitation functions and the particle emission spectra calculated from the equilibrium and preequilibrium models have been compared with the exprimental values. The excitation functions belonging to different level desities have been obtained by considering the level density models. The direct effects of particle emission spectra in the high energy regions have been calculated using full exciton model, multi- step direct and multi-step compound and the results have been compared with the experimental values. In the multi-step compound calculation, FKK mechanism wich is fully quantum mechanical and introduced by Feshbach- Kerman-Koonin have been used. The effect of the initial exciton number on the cross section has been studied in the preequilibrium calculations. Neutron and proton densities have been found by using Skyrme-Hartree-Fock method and for the nucleon induced reactions, the initial exited neutron and proton numbers have been calculated depending on the density. The density depended initial exciton numbers and the emission spectra calculated from the exciton numbers have been compared with the geometry depended hybrid model. Science code : 404.04.01 Key Words : Nuclear reaction, cross section, excitation function, compound, preequilibrium