Bağımsız kuark modelinde nezon bozunumları
Meson decay in an independent quark model
- Tez No: 93511
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN KORU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
BAĞIMSIZ KUARK MODELİNDE MEZON BOZUNUMLARI (Doktora Tezi) Hakan ÇİFTÇİ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2000 ÖZET Bu çalışmada bağımsız kuark modeli kullanılarak çeşitli mezon bozunumları incelenmiştir. Hadron içindeki kuarkların birbiri ile etkileşmeksizin ortalama bir potansiyel içinde hareket ettikleri kabul edilerek hafif ve ağır mezonların radiatif bozunumları, hafif vektör mezonların leptonik bozunumları ile hafif ve ağır pseudoskaler mezonların zayıf leptonik bozunumları incelenmiş ve yapılan hesaplamaların deneysel değerler ile uygun olduğu görülmüştür. Bilim Kodu :404.02.00 Anahtar Kelimeler : Kuark modeli. Mezon Bozunumları Sayfa Adedi :66 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Hüseyin KORU xc yükseköğretim kurulu DOKÜMANTASYON MERKESİ
Özet (Çeviri)
MESON DECAY IN AN INDEPENDENT QUARK MODEL (Hi. n Thesis) Hakan ÇİFTÇİ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY ABSTRACT In this work, various meson decays have been investigated using an independent quark model. It is considered that quarks in hadron do not interact each other, and that they move into average flavour-independent potential. In this consideration, the radiative decay of heavy and light mesons, the leptonic decay of light vector mesons and the weak leptonic decay of heavy and light pseudoscalar mesons have been investigated. The calculated results are in good agreement with the experimental data. Science code Key words Page number Adviser 404.02.00 Quark Model, Meson Decay 66 Prof. Dr. Hüseyin KORU