Issues and challenges of startup companies in terms of financing, growth and innovation: Evidence from Sudan
Başlangıç şirketlerin finansman, büyüme ve inovasyon açısından sorunları ve zorlukları: Sudan'dan kanıtlar
  1. Tez No: 935106
  2. Yazar: AHMED ALSHAMI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİM KAYADİBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Maliye, Banking, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırma, Sudan'daki start-up şirketlerinin karşılaştığı zorluklara ‎odaklanarak, özellikle finansman, büyüme ve inovasyon konularında sınırlı literatüre ‎katkıda bulunmaktadır. Gelişmekte olan ekonomilerde, özellikle Sudan'da, Sudanlı ‎start-up'ların karşılaştığı belirli engelleri aydınlatarak önemli bir rol oynamaktadır. Bu ‎araştırmanın ilk amacı, Sudanlı start-up'ları etkileyen finansal zorlukların etkisini ‎belirlemek ve bunları aşma stratejileri önermektir; ikincisi, büyüme zorluklarını ‎tanımlamak ve bunları hafifletme stratejilerini belirlemektir; ve üçüncüsü, inovasyon ‎zorluklarını tanımlamak, inovasyonun bu engelleri aşmadaki rolünü belirlemektir. ‎Araştırma araçları olarak anket ve mülakat formları kullanmış, araştırma örneği, ‎Sudanlı start-up pazarındaki on sekiz listelenmiş şirketlerden ve araştırmamızın ‎koşullarını yerine getiren üç banka üyesinden oluşmuştur. Araştırma, basit regresyon ‎analizini kullanarak hipotezi incelemiştir ve sonuçlar, finansman eksikliğinin ‎Sudan'daki gelişmekte olan şirketlerin çeşitli zorlukları aşma yeteneği üzerinde ‎istatistiksel olarak anlamlı ve negatif bir etkisi olduğunu göstermektedir. Finansman ‎eksikliği ile şirket zorluklarının artması arasında bir ilişki olduğu bulunmuştur. ‎Bulgular, hipotezi güçlü bir şekilde desteklemekte ve Sudanlı start-up şirketlerinin ‎zorlukları aşma yeteneği üzerinde şirketin yavaş büyümesinin negatif bir etkisi ‎olduğunu ve bu zorlukların aşılması için hızlı büyüme stratejilerine ihtiyaç ‎duyulduğunu vurgulamaktadır. İnovasyonun artırılmasının, Sudan'daki start-up ‎şirketlerinin zorlukları aşma yeteneği üzerinde olumlu bir etkisi olduğu görülmüştür. ‎Araştırma, Sudanlı start-up'ların bu zorlukları aşmak için finansal ağlarını ‎güçlendirmeye, etkili büyüme stratejileri uygulamaya ve araştırma kurumları ile iş ‎birliği yaparak inovasyonu teşvik etmeye odaklanmaları gerektiğini önermektedir. ‎Sudanlı start-up ekosisteminin, gelecekteki start-up şirketlerinin büyüme ve başarısını ‎desteklemek için bu zorlukları ele alması ve destek sağlaması son derece önemlidir.‎
Özet (Çeviri)
This research delves into the challenges encountered by startup companies in ‎Sudan, ‎with a ‎‎specific focus on financing, growth, and innovation. The ‎‎research is ‎significant as it ‎contributes to the limited literature on startup challenges in ‎‎‎developing economies, particularly ‎in the Sudan, shedding light on the specific ‎hurdles faced ‎by Sudanese startups. Therefore, the ‎first ‎goal of this research is to ‎identify and examine the impact of financial challenges ‎‎impacting ‎Sudanese startups ‎and propose strategies for overcoming them; second, to identify and examine ‎‎growth ‎‎challenges and strategies for mitigating them; and third, to identify examine ‎innovation ‎‎challenges and ‎the role of innovation in overcoming these obstacles.‎‎ The ‎research used the survey and interview forms ‎ as a research tools to ‎assess the ‎relationship among the study's ‎constructs. the research sample included twenty one ‎samples, eighteen listed ‎companies in the Sudanese startup market and three bank ‎members who fulfilled the conditions of ‎our research. Utilized Simple Regression ‎Analysis to examine the ‎hypothesis and the ‎results showed an impact of the lack of ‎financing has a statistically significant and negative ‎impact on the ability of emerging ‎‎companies in Sudan to overcome various challenges‎.The ‎findings strongly support the ‎hypothesis, highlighting that The company's ‎slow ‎growth has a negative‎ impact on the ‎ability of Sudanese startup companies and to ‎overcome ‎challenges needs strategy to ‎increase a rapid growth.‎‏‎ Increasing innovation has a positive impact ‎on the ability of ‎startup companies in ‎Sudan to ‎overcome challenges.‎‏ ‏The research recommended that ‎to overcome these challenges, ‎‎Sudanese startups must focus on strengthening their ‎financial ‎networks, ‎implementing effective ‎growth strategies, and fostering innovation ‎through ‎‎collaborations with research institutions. It ‎is crucial for the Sudanese startup ‎‎ecosystem to ‎address these challenges and provide support to ‎enable the growth ‎and ‎success ‎companies in the future.‎