Girişimcilik deneyimine dayalı girişimci türlerinin karar alma süreçlerinin ve girişimsel beşeri sermayelerinin araştırılması
Write the thesis title in capital letters (1,5 line spacing, before and after 0 pt)
- Tez No: 935107
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN UYGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Girişimcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Girişimcilik, ekonomik büyüme ve zenginlik için temel bir itici güç olduğundan, girişimcilerin karar alma süreçleri ve girişimsel beşeri sermayeler üzerinde yoğunlaşmak, bu alandaki başarıyı artırma potansiyelini ortaya koymaktadır. Girişimcilik iş kurmaktır. Girişimci olan ile olmayanları ayırt etmede işletme kurma tanımı temel olarak alınmaktadır. Bu tez, farklı girişimcilik deneyimlerine sahip girişimcilerin karar alma süreçlerini ve girişimsel beşeri sermaye birikimlerini karşılaştırmalı olarak incelemektedir. Araştırma, girişimcilerin geçmiş deneyimlerinin, karar verme yetenekleri ve girişim başarısı üzerindeki etkilerini değerlendirmekte olup, bu süreçlerin girişimsel başarıya nasıl katkıda bulunduğunu analiz etmektedir. Çalışma, nicel bir metodoloji kullanarak, girişimcilerden toplanan verilerin analizlerine dayanmaktadır. Girişimcilik deneyimine dayalı girişimci türleri kapsamında araştırma nicel bir yaklaşım ile tasarlanmış ve alan çalışmasından elde dilen bulgular analiz edilmiştir. Girişimcilik deneyimine sahip olan ve bu deneyime sahip olmayan girişimciler arasındaki farklılıklar beşeri sermaye altyapıları ve karar alma stratejileri bakımından incelenmiştir. Sonuç olarak, bu tez, girişimcilik pratiğinde ve eğitiminde deneyimin önemine dair değerli içgörüler sunmakta ve girişimsel beşeri sermayenin daha etkin kullanılması için stratejiler önermektedir.
Özet (Çeviri)
Entrepreneurship is a critical driver of economic growth and innovation, making the exploration of entrepreneurs' decision-making processes and entrepreneurial human capital accumulation vital for enhancing success in this field. Entrepreneurship is starting a business. The definition of establishing a business is taken as the basis for distinguishing between entrepreneurs and non-entrepreneurs. This thesis comparatively examines the decision-making processes and the accumulation of entrepreneurial human capital among entrepreneurs with varying experiences of entrepreneurship. It assesses how past entrepreneurial experiences impact their decision-making capabilities and success in ventures, analyzing how these processes contribute to entrepreneurial success. The study is based on analyzes of data collected from entrepreneurs using a quantitative methodology. Within the scope of entrepreneur types based on entrepreneurial experience, the research was designed with a quantitative approach and the findings obtained from the field study were analyzed. Differences between entrepreneurs with and without entrepreneurial experience were examined in terms of human capital infrastructures and decision-making strategies. Consequently, this thesis offers valuable insights into the importance of experience in entrepreneurship practice and education.