Determining the opinions of business in Jordan about lean management and open innovation practices
Ürdün'deki işletmelerin yalın yönetim ve açık inovasyon uygulamalarına ilişkin görüşlerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 935144
  2. Yazar: SABA HAMMAD JABER ALHAMAIDEH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN YILDIRAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Araştırmanın amacı farklı sektörlerdeki işletmelerin yalın yönetim ve açık inovasyon uygulamaları ile ilgili görüşlerinin incelenmesi oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında nitel araştırmada en çok kullanılan görüşme yöntemi kullanılmıştır. Yapılandırılmış görüşme sorularının hazırlanmasında Kulshreshtha, (2019) ile Luo ve Zhang, (2013) çalışmalarından yararlanılmıştır. Araştırma çerçevesinde Ürdün Ticaret Odasına kayıtlı 17 şirket sahipleri tarafından görüşme soruları yanıtlanmıştır. Şirketlerden sağlanan bilgilere göre verilerin toplanmasında araştırma yöntemlerinden biri olan yargısal örnekleme ya da diğer bir ifade ile amaca yönelik örnekleme kullanılmıştır. Yapılan görüşmeler sonucunda şirket sahiplerinin / yöneticilerinin yalın yönetim ve açık inovasyon hakkında bilgiye sahip oldukları görülmüştür. Fakat yalın yönetimin ve açık inovasyonun uygulanmasının benimsenme sürecinde olduğu, özellikle büyük ölçekli şirketlerin yalın yönetimin benimsenmesi konusunda daha fazla eğilimli oldukları tespit edilmiştir. Çalışma kapsamında yapılan literatür taraması sonucunda yalın yönetim ve açık inovasyon çalışmalarının ele alındığı fakat Ürdün şirketleri açısından bir çalışmaya rastlanılmamıştır. Bu bağlamda 21. yüzyılda şirketlerin karşılaştıkları zorlukları yönetebilmeleri için önemli görülen iki konunun Ürdün'deki şirketler tarafından nasıl ele alındığı ve benimsendiği incelenmiştir. Teorik ve pratik anlamda gelecek çalışmalara kapı açacağı da ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to examine the opinions of businesses in different sectors regarding lean management and open innovation practices. Within the scope of the research, the interview method most used in qualitative research was used. The studies of Kulshreshtha, (2019) and Luo and Zhang, (2013) were used in preparing the structured interview questions. Within the framework of the research, interview questions were answered by the owners of 17 companies registered with the Jordanian Chamber of Commerce. According to the information provided by the companies, judgmental sampling, or in other words, purposeful sampling, one of the research methods, was used to collect data. As a result of the interviews, it was seen that the company owners / managers had knowledge about lean management and open innovation. However, it has been determined that the implementation of lean management and open innovation is in the process of adoption, and especially large-scale companies are more inclined to adopt lean management. As a result of the literature review conducted within the scope of the study, no study was found that discussed lean management and open innovation studies, but for Jordanian companies. In this context, it has been examined how two issues that are considered important for companies to manage the challenges they face in the 21st century is addressed and adopted by companies in Jordan. It can also be stated that it will open the door to future studies in theoretical and practical terms.