Sağlık kuruluşlarında yalın yönetim
Lean management in health care institutions
  1. Tez No: 935150
  2. Yazar: SERAP GÖLÇEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MENEKŞE KILIÇARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Yönetim Bilişim Sistemleri, Hospitals, Health Care Management, Management Information Systems
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Yalın yönetim, Toyota Üretim Sistemi'nden esinlenen uygulanma alanı üretim sektöründen hizmet sektörüne de entegre edilen bir yönetim felsefesidir ve günümüzde sağlık hizmetlerinde de etkin bir şekilde uygulanılmaktadır. Yalın yönetim, hizmet sunumunda israfları azaltmayı, verimliliği artırmayı ve kaliteyi yükseltmeyi hedefler. Bu da hastaların hizmetten daha hızlı ve daha kaliteli bir şekilde faydalanmalarını sağlar. Bu nedenle, sağlık sektöründe bu yönetim yaklaşımının entegrasyonu önemlidir ve sağlık hizmetlerinin kalitesini artırmak için büyük potansiyele sahiptir. Yalın felsefeyi, bu felsefenin sağlık hizmetlerinde örneklerini ve sağlık hizmetlerinde yalın ile ilgili olarak yayımlanan makalelerin belirli kriterler çerçevesinde incelenmesini amaçlayan bu çalışmada, literatür analizi kullanılmıştır. Bu yöntem sayesinde, ilgili literatürün genel bir bakış açısıyla incelenmesi ve sağlıkta yalın yönetim alanındaki bilimsel çıktılar ile bunların gelişim süreçleri incelenebilmektedir. Yapılan analiz göstermektedir ki, sağlık hizmetlerinde yalın yönetim yaklaşımı alanında son yıllarda Brezilya'da çok sayıda makale yayımlandığı tespit edilmiştir. Günümüzde sağlık hizmetlerinde yalın yönetim anlayışıyla ilgili çalışma sayısında bir artış gözlemlense de yalın yönetim yaklaşımın daha geniş bir kabul görmesi için sağlık kurumlarına, çalışanlarına ve hastalara sağladığı verimlilik, kalite, hasta odaklı hizmet sunumu, israfı ortadan kaldırma gibi faydaların daha fazla vurgulandığı çalışmaların yapılması büyük önem taşımaktadır. Bu tür çalışmalar, yalın yönetim uygulamalarının etkinliğini ve sağlık hizmetleri üzerindeki olumlu etkilerini daha iyi ortaya koyarak, bu yaklaşımın benimsenmesini teşvik edebilir.
Özet (Çeviri)
Lean management is a management philosophy inspired by the Toyota Production System and integrated from the manufacturing sector to the service sector, and is now effectively applied in healthcare. Lean management aims to reduce waste, increase efficiency and improve quality in service delivery. This allows patients to benefit from the service faster and with better quality. Therefore, the integration of this management approach in the healthcare sector is important and has great potential to increase the quality of healthcare services. This study, which aims to examine the lean philosophy, examples of this philosophy in healthcare and articles published on lean in healthcare within the framework of certain criteria, used literature analysis. Thanks to this method, the relevant literature can be examined from a general perspective and scientific outputs in the field of lean management in healthcare and their development processes can be examined. The analysis shows that it was determined that a large number of articles were published in Brazil in 2021 in the field of lean management approach in healthcare. Although there is an increase in the number of studies on lean management in healthcare today, it is of great importance that studies are conducted that emphasize the benefits it provides to healthcare institutions, employees and patients, such as efficiency, quality, patient-focused service delivery and elimination of waste, in order for the lean management approach to be more widely accepted. Such studies can encourage the adoption of this approach by better demonstrating the effectiveness of lean management practices and their positive effects on healthcare services.