Mevcut beton prefabrik endüstriyel bir yapının Türkiye bina deprem yönetmeliği 2018 kapsamında deprem performansının değerlendirilmesi ve güçlendirilmesi
Earhquake performance evaluating and retrofitting of existing concrete prefabricated industrial building under the building earthquake code of Turkey 2018
  1. Tez No: 935151
  2. Yazar: EMİNE DAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SERKAN MISIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Ülkemizdeki endüstriyel yapı stokunun önemli bir kısmı prefabrik betonarme yapılardan oluşmaktadır. Önceki depremlerde bu yapılarının bazıları düşük yapısal performans sergilemiş ve ülkemiz ekonomisini doğrudan ve ciddi oranda olumsuz etkilemiştir. Üretim sektörü açısından kritik önemdeki bu yapıların hizmet ömürleri boyunca karşılaşacakları güçlü yer ivmeleri altında kesintisiz kullanım performansını sağlamaları can kayıplarını önlemek ve iş kayıplarını azaltmak açısından büyük önem taşımaktadır. Dolayısıyla, mevcut yapıların deprem davranışının performans analizleri ile ortaya konması ve gerekli olanların depreme hazırlanması işletme sahipleri için olduğu kadar ülkemiz endüstrisi açısından da acil bir ihtiyaçtır. Bu çalışma kapsamında, 2018 Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği Bölüm 15'de belirtilen doğrusal olmayan hesap yöntemleri ve parametreler kullanılarak mevcut bir prefabrik betonarme sanayi binasının deprem performansı değerlendirilmiştir. Ayrıca yine yönetmelik hükümleri kullanılarak güçlendirme önerileri geliştirilmiş, bunun sonucunda güçlendirme yöntemi olarak birinci alternatifte çelik lamalar, ankrajlar ve çelik çapraz elemanlar; ikinci alternatifte lifli polimer kaplama ve çelik çapraz elemanlar eklenerek yapı güçlendirilmiştir. Kesitlerin moment eğrilik ilişkilerini ve plastik mafsal özelliklerini belirlemek için SAP 2000 Section Designer yazılımından yararlanılmıştır. Zaman tanım alanında analiz SAP 2000 programında gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
A significant portion of the industrial building stock in our country consists of prefabricated reinforced concrete structures. In previous earthquakes, some of these structures exhibited poor structural performance and had a direct and serious negative impact on the economy of our country. It is of great importance for these structures, which are critical to the manufacturing sector, to provide immediate occupancy performance level under strong ground accelerations that they will experience during their service life in order to prevent loss of life and reduce business losses. Therefore, there is an urgent need for our country's industry and business owners to determine the seismic behavior of existing structures through performance analysis and to prepare for seismic events. In this study, the seismic performance of an existing prefabricated reinforced concrete industrial building was evaluated using nonlinear analysis methods and parameters specified in Chapter 15 of the Turkish Building Earthquake Code 2018. In addition, strengthening options were developed using the provisions of the code, and as a result, the structure was strengthened by adding steel plates, anchors, and steel bracing elements in the first alternative, and wrapping fiber-reinforced polymers (FRP) and adding steel bracing elements in the second alternative. SAP 2000 Section Designer software was used to determine the moment-curvature relationships and plastic hinge properties of the sections. Time-history analyses were carried out in SAP 2000 software.