Isparta ili halk elinde kıl keçisi ıslahı projesine dahil işletmelerin karbon ayakizinin belirlenmesi
Determination of the carbon footprint of the businesses included in the hair goat breeding project in Isparta province
- Tez No: 935152
- Danışmanlar: PROF. DR. DUYGU KAŞIKCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Zooloji, Agriculture, Zoology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez çalışmasında Isparta ilinde yer alan Kıl keçisi işletmelerinin karbon ayak izi incelenmiştir. Çalışmada yer almayı kabul eden 40 işletmeye anketler yapılmıştır. İşletmeler hayvan varlıkları sayılarına göre 3 gruba ayrılmıştır. Keçi yetiştiriciliğinde uygulanan yemleme ve otlatma için yem tüketimi hesaplamaları yapılırken canlı ağırlıkları üzerinden rasyon değerleri alınmıştır. Fabrika yemi için işletmelerde kullanılan farklı markaların Ham Protein ve Enerji içeriğine göre yüzdeleri hesaplanarak rasyon oluşturulmuş ve her bir yemin CO2 emisyon değerleri ile çarpılarak yemleme kaynaklı karbon ayak izi bulunmuştur. Rasyon ihtiyaçlarına göre tüketilen yemlerin brüt enerjileri hesaplanmış referans değerler ve denklemlere göre enterik fermentasyon kaynaklı karbon ayak izi, gübre kaynaklı karbon ayak izi, metan, doğrudan ve dolaylı nitröz oksit ve insan kaynaklı emisyonlar bulunmuştur. İşletmelerde yer alan keçi ve tekeler haricinde üretilen toplam canlı ağırlık artışı ve işletmede 1 yıl içinde üretilen süt miktarı hesaplanmış, bulunan değerler sonucunda işletmelerin sera gazı emisyonlarında %86.72'si et üretimi %13.28'i süt üretimi kaynaklı olduğu saptanmıştır. Çalışmalar sonucunda 1 kg süt üretimi için oluşan karbon ayak izi 0.83 kg CO2e/1 kg, 1 kg et için ise 4.96 kg CO2e/1 L olduğu sonucuna varılmıştır. İklim değişikliğinde önemli rol oynadığı ileri sürülen hayvancılık sektöründe Kıl keçisi yetiştiriciliğinin rolü değerlendirilmiş, iklim değişikliğinde hayvancılık bağlamında keçi yetiştiriciliğin diğer yetiştiricilik çeşitlerine göre sahip olduğu etkinin düşüklüğü tespit edilmiştir. Bu bağlamda dünya üzerindeki her bireyin sorumluluklarını daha da iyi benimsemesi amacıyla sera gazı emisyonlarını düşürebilmek adına uygun yöntemler önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the carbon footprint of Hair Goat farms located in Isparta province was examined. Surveys were conducted with 40 farms that agreed to participate in the study. The farms were divided into three groups based on the number of their livestock. While calculating feed consumption for feeding and grazing practices in goat farming, ration values were based on live weights. For factory feed, rations were formed by calculating percentages according to the Crude Protein and Energy content of different brands used in the farms. The carbon footprint from feeding was determined by multiplying these rations by the CO2 emission values of each feed. The gross energy of consumed feeds was calculated according to ration requirements, and carbon footprints from enteric fermentation, manure, methane, direct and indirect nitrous oxide, and human-induced emissions were determined using reference values and equations. Excluding the goats and bucks in the farms, the total live weight gain produced and the total amount of milk produced within a year were calculated. Based on the obtained values, it was determined that 86.72% of greenhouse gas emissions in the farms were due to meat production, while 13.28% originated from milk production. The study concluded that the carbon footprint for producing 1 kg of milk was 0.83 kg CO2e/1 kg, and for 1 kg of meat, it was 4.96 kg CO2e/1 kg. The role of Hair Goat farming in the livestock sector, which is claimed to play a significant role in climate change, was evaluated. It was found that the impact of goat farming on climate change was lower compared to other types of farming in the context of livestock. In this regard, appropriate methods were proposed to reduce greenhouse gas emissions to encourage every individual worldwide to better embrace their responsibilities.