Yerel yönetimlerde performans ölçümü: Afyonkarahisar belediyesi örneği
Performance measurement in local governments: The case study of Afyonkarahisar municipality
- Tez No: 187161
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İBRAHİM DURSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyal Hizmetler, Public Administration, Social Services
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Yerel yönetimler, hizmetlerin sunumu açısından insanlara en yakın yönetimbirimleridir. Yerel yönetimlerin performansı, insanların ihtiyaçlarının tam bir şekildekarşılanması açısından önemlidir. Bu nedenle yerel yönetimlerde performans ölçümükavramı artan bir öneme sahiptir.Bu çalışma, yerel yönetimlerde performans ölçümü konusunu AfyonkarahisarBelediyesi örnek uygulamasıyla ortaya koymaktadır. çişleri Bakanlığı BelediyelerdePerformans Ölçümü Projesi tarafından geliştirilen 2002, 2003 ve 2004 yılı performansgöstergeleri, Afyonkarahisar Belediyesi'nin performans ölçümünde kullanılmıştır.Çalışmanın sonucunda, Afyonkarahisar Belediyesi'nin hizmet kalitesi ve yönetseletkinlik gibi bazı göstergeler açısından yüksek performans, hizmet maliyeti gibi bazıgöstergeler açısından ise düşük performans sergilediği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Local government is the level of administrative units closest to people. Localgovernment?s performance is crucial factor to provide and meet people?s needssuccessfully. For this reason, performance measurement in local governments hasbecome increasingly important.This study evaluates performance measurement in local governments by using acase study of Afyonkarahisar Municipality. The performance indicators that aredeveloped by the Ministry of Interior?s Performance Measurement in MunicipalitiesProject are utilized for measuring Afyonkarahisar Municipality?s performance. Theperformance indicators of the years 2002, 2003 and 2004 are used. The findings showthat the Municipality has higher performance in several indicators such as servicequality, administrative effectiveness. However, some findings indicate that theMunicipality has poor performance in some indicators i.e. service cost.