Yeni nesil ofis tasarımlarında renk kullanımı: E-ticaret ofisleri
Use of color in new generation office designs: E-commerce offices
- Tez No: 935175
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDAN ÖZSIRKINTI KASAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışma, değişen ihtiyaçlar ve çalışma şartları doğrultusunda ofis tasarımlarında yaşanan dönüşümleri,“yeni nesil”ofis tasarımlarını e-ticaret sektörü üzerinden ele alarak incelemektedir. Yeni nesil ofis tasarımları, sosyal ve etkileşimli çalışma ortamları oluşturarak verimliliği, iş birliğini ve genel çalışma koşullarını iyileştirmeyi hedefleyen, çok işlevli mekan kurgularına odaklanmaktadır. E-ticaret sektöründe bu dönüşüm daha belirgin olup, bilinçli renk kullanımı ve yenilikçi mekan çözümleri çağdaş tasarımların vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Bu çalışmada, Erginoğlu ve Çalışlar Mimarlık tarafından tasarlanan ve aynı sektörde faaliyet gösteren Sahibinden.com, Yemeksepeti ve Trendyol ofisleri incelenmiştir. Çalışmada ofislerin fiziksel ve organizasyonel özelliklerine göre ve renk kullanımlarına göre analizleri yapılmıştır. Tasarım detayları, projeyi gerçekleştiren mimarla yapılan görüşmelere dayanılarak ele alınmış, tasarım süreçlerinde öne çıkan unsurlar ve renk kullanımının etkileri irdelenmiştir. Çalışmanın sonuçları yeni nesil ofis tasarımlarında renklerin ve malzemelerin bilinçli kullanımının çalışan verimliliği ve genel çalışma ortamının konforu açısından kritik bir rol oynadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the transformations in office designs in line with changing needs and working conditions by examining the“new generation”office designs through the e-commerce sector. New generation office designs focus on multifunctional space designs that aim to improve productivity, collaboration and overall working conditions by creating social and interactive work environments. This transformation is more evident in the e-commerce sector, where conscious use of color and innovative space solutions have become an indispensable part of contemporary designs. In this study, Sahibinden.com, Yemeksepeti and Trendyol offices designed by Erginoğlu and Çalışlar Architecture and operating in the same sector are analyzed. In the study, the offices were analyzed according to their physical and organizational characteristics and color usage. The design details were discussed based on interviews with the architect who realized the project, and the prominent elements in the design processes and the effects of the use of color were examined. The results of the study show that the conscious use of colors and materials in new generation office designs plays a critical role in terms of employee productivity and the comfort of the overall working environment.