نظام التمويل الادخاري في تركيا شركة (Eminevim) أنموذجاً
Türkiye'de tasarruf finansman sistemi (Eminevim) örneği
- Tez No: 935176
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMAD FAYEZ AHMAD HERSH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Ekonomi, Religion, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Arapça
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: İslami Araştırmalar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Finansı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki tasarruf finansman sistemi yürüten şirketlerin ne olduğunu ve neden rağbet edildiğini açıklamayı amaçlamaktadır. Bu şirketler, bireyler arasında elbirliği ve yardımlaşmayı hedef alarak, faiz veya bankacılık işlemlerine başvurmadan ev, araba veya iş yeri satın almalarına nasıl yardımcı olduklarına araştırmayı amaçlamaktadır. Öncelikle Tasarruf finansman sistemi ve sonrasında sistemin yasal düzenlemeleri tanıtılmıştır. Türkiyede bu sistemin öncüsü olan (Eminevim) şirketi seçilerek şirkete ait bilgiler, tarihsel gelişimi, çalışma yöntemleri paylaşılmıştır. Çalışmanın bir diğer bölümünde, İslami finans kavramını ve uygulama araçlarını açıklayarak, katılım bankalarının uygulaması irdelenmiştir. Türkiye'deki tasarruf finansman sistemiyle ilgili farklı fıkhi görüşler sunulmuş, analiz edilmiş ve seçilmiş olan eminevim şirketinin fıkhi boyutlarına değinilmeya çalışmıştır. Çalışma, bu şirketlerin katılımcılarla olan ilişkilerinde ücretli vekâlet ilkelerini uyguladığını, Çekilişli finansmanlarında Katılımcılar arasındaki ilişkinin müşareke-i mütenakısa, çekilişsiz finansmanlarında ise mudarabe yöntemine dayandığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to clarify the nature of savings financing companies in Turkey, which have garnered significant attention due to their reliance on savings, cooperation, and solidarity among individuals. These companies employ Sharia-compliant methods, eschewing interest-based or conventional banking transactions, to assist people in purchasing homes, cars, or workplaces. The study begins by outlining the system of savings financing companies in Turkey and the relevant legal amendments. Eminevim, one such company, is examined as a case study, focusing on its history, methods, and operational stages. The study also delves into the concept of Islamic finance and its tools within Islamic banks, applying these principles to the operational methods of savings financing companies to determine the appropriate legal framework for their activities. Various Islamic legal opinions on the subject are presented, analyzed, and the most pertinent ones are identified. The study concludes that, from an Islamic legal perspective, these companies operate based on the principles of paid agency in their relationships with individuals, utilize diminishing partnerships in mutual fund relationships, and apply Mudarabah contracts in personal savings funds. It also recommends that savings financing companies introduce a gold-saving option to protect against inflation and the devaluation of savings.