Mısır'ın Afrika stratejisi: Siyaset, ekonomi ve güvenlik boyutları
Egypt's Africa strategy: Politics, economics, and security aspects
- Tez No: 935187
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜRSEL BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Bölge Çalışmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Afrika Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Afrika kıtasının uluslararası politikada artan önemi çoğunlukla kıta dışı aktörlerin stratejileri çerçevesinde analiz edilmektedir. Bu tez çalışmasında, ilgili literatürden farklı olarak, Kuzey Afrika ülkesi Mısır'ın diğer Afrika ülkelerine yönelik siyasi, iktisadî ve askerî stratejileri ele alınmaktadır. Tezde temel olarak Mısır'ın bir Afrika politikasının olup olmadığına cevap aranmaktadır. Mısır için Afrika'da hangi bölgelerin öncelikli olduğu, ekonomik anlamda Mısır'ın Afrika'ya ne verebileceği, güvenlik boyutunda Mısır'ın Afrika'ya yönelik etkisinin hangi düzeyde olduğu incelenmektedir. Çalışmada Abdulfettah Sisi'nin göreve geldiği 2014 yılından 2024 yılına kadar geçen sürece odaklanılmıştır. Siyasî ve iktisadî alanda daha çok Nil Havzası ülkelerine odaklanan Mısır'ın Afrika'ya yönelik güvenlik stratejileri Hüsnü Mübarek döneminde canlanmıştır. Bununla birlikte, 2014 öncesine kadar Afrika devletleriyle savunma alanında kayda değer bir iş birliği tesis edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
The growing importance of the African continent in international politics is mostly analysed within the framework of the strategies of non-continental actors. Unlike the related literature, this thesis analyses the political, economic and military strategies of Egypt, a North African country, towards other African countries. The thesis basically seeks to answer whether Egypt has an African policy or not. It analyses which regions in Africa are prioritised for Egypt, what Egypt can give to Africa in economic terms, and the level of Egypt's influence on Africa in the security dimension. The study focuses on the period from 2014, when Abdal Fattah al-Sisi took office, until 2024. Egypt's security strategies towards Africa, focusing more on the Nile Basin countries in the political and economic spheres, were revitalised during the Hosni Mubarak era. However, no significant defence cooperation was established with African states until 2014.