Davranışsal iktisat bağlamında COVID-19 pandemi sürecinin hane halkının enerji tüketimi ve tasarrufu üzerindeki etkilerinin analizi: Şırnak uygulaması
An analysis of the impact of the COVID-19 pandemic on household energy consumption and savings in the context of behavioral economics: The case of Şırnak
  1. Tez No: 951656
  2. Yazar: DİLBER EKİNLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİH SERKANT AKTUĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
COVID-19 hastalığının Mart 2020 yılında pandemi olarak ilan edilmesi ve bu hastalığın hızla yayılması, çeşitli ülkelerin vatandaşlarını korumak amacıyla bir dizi önlem almalarını gerekli kılmıştır. Sokağa çıkma kısıtlamaları, seyahat kısıtlamaları gibi alınan önlemler, insanların evde daha çok zaman geçirmelerine neden olmuştur. Bu durumun hane halkının enerji tüketimini ve tasarrufunu etkileyeceği düşünülmektedir. Araştırmanın amacı davranışsal iktisat bağlamında COVID-19 pandemisinin hane halkının enerji tüketimi ve enerji tasarrufları üzerindeki etkileri belirlemektir. Araştırmanın örneklemi, Şırnak ilinde yer alan hane halkının reislerinden (erkek veya kadın) oluşmaktadır (n=455). Araştırmadaki veriler üç ölçek ve yedi boyuttan oluşan bir anket yardımıyla elde edilmiştir. Araştırmada ilk önce ölçeklerin güvenilirlik ve geçerliliklerini test etmek için doğrulayıcı faktör analizi uygulanarak bir ölçüm modeli geliştirilmiştir. Daha sonra çalışmada değişkenler arasındaki ilişkileri belirlemek amacıyla oluşturulan hipotezleri test etmek için kısmi en küçük kareler yapısal eşitlik modellemesi yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre davranışsal iktisat bağlamında COVID-19 pandemisinin hane halkının enerji tüketim davranışına ve enerji tasarrufu davranışına pozitif yönlü ve anlamlı etki ettiğini ortaya koymaktadır. Ayrıca çalışmada yapılan çoklu grup analizinde cinsiyet, medeni durum, gelir ve çalışma durumu açısından farklılık gözlenmemiş, ancak COVID-19 hastalığına yakalanma durumu, hanedeki kişi sayısı, yaş durumu ve üniversite mezunu olup olmama durumu açısından gruplar arasında anlamlı farklılıklar ortaya konmuştur. Dolayısyla yapılan bu araştırma, gelecekte yapılacak çalışmalara yol gösterici niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The declaration of COVID-19 as a global pandemic in March 2020 and its rapid spread necessitated a series of measures by various countries to protect their citizens. Measures such as curfews and travel restrictions led people to spend more time at home. This situation is thought to have affected household energy consumption and savings. The aim of this study is to determine the effects of the COVID-19 pandemic on household energy consumption and energy-saving behaviors within the framework of behavioral economics. The sample of the research consists of heads of households (both male and female) residing in the province of Şırnak (n=455). The data were collected using a questionnaire composed of three scales and seven dimensions. Initially, confirmatory factor analysis was conducted to test the reliability and validity of the scales and to develop a measurement model. Subsequently, partial least squares structural equation modeling (PLS-SEM) was employed to test the hypotheses developed to examine the relationships among the variables. The results of the analysis indicate that, within the context of behavioral economics, the COVID-19 pandemic had a significant and positive impact on household energy consumption behavior and energy-saving behavior. Furthermore, multigroup analysis revealed no significant differences based on gender, marital status, income level, or employment status. However, significant differences were found between groups based on whether individuals had contracted COVID-19, the number of people in the household, age, and whether they held a university degree. Therefore, this study serves as a guiding reference for future research.