Nativ böbrek biyopsisi ilişkili komplikasyonlar: Sıklık, nitelik ve ilişkili faktörler
Native kidney biopsy related complications: Frequency, quality and related factors
- Tez No: 935228
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Amaç: Yıllar içinde perkütan böbrek biyopsisi (PBB) yapma yöntemleri iyileşmiş olsa da böbrek biyopsisi hala risksiz bir prosedür değildir. Bu çalışmanın amacı, PBB sonrası gelişen komplikasyonların sıklığını, türlerini ve bu komplikasyonlarla ilişkili olabilecek hasta ve işlemle ilgili risk faktörlerini değerlendirmektir. Materyal ve Metod: 2015–2024 yılları arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nefroloji Kliniği'nde nativ böbrek biyopsisi yapılan vakaların tıbbi kayıtları majör (büyük perirenal hematom, transfüzyonlar, invaziv prosedürler, nefrektomi veya ölüm) ve minör (hematüri, ağrı, küçük perirenal hematom) komplikasyonları belirlemek için retrospektif olarak incelendi. Komplikasyon gelişimiyle ilişkili faktörleri belirlemek amacıyla çok değişkenli lojistik regresyon analizi uygulandı. Bulgular: 790 hastanın 82'sinde (%10.4) minör ve 47'sinde (%5.9) majör komplikasyon gözlendi. Kanama kontrolü için müdahale gerektiren komplikasyon (transfüzyon gereksinimi ve embolizasyon) oranı ise %3.7 saptanmış olup nefrektomi ve ölüm gibi istenmeyen olaylar gözlenmedi.
Özet (Çeviri)
related risk factors associated with these complications. Materials and Methods: Medical records of native kidney biopsy cases performed between 2015 and 2024 at the Nephrology Department of the University of Health Sciences Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital were retrospectively reviewed to determine the presence of major (large perirenal hematoma, transfusions, invasive procedures, nephrectomy, or death) and minor (hematuria, pain, small perirenal hematoma) complications. Multivariate logistic regression analysis was used to identify factors associated with complication development. Results: Among 790 patients, minor complications were observed in 82 cases (10.4%) and major complications in 47 cases (5.9%). The rate of complications requiring intervention for bleeding control (transfusion requirement and embolization) was 3.7 while no cases of nephrectomy or death were observed.