Yeşil dönüşümün ulaşım sektörüne etkisi: Almanya-Türkiye karşılaştırması
The impact of green transformation on the transportation sector: Germany-Turkey comparison
  1. Tez No: 935283
  2. Yazar: BARIŞ KARAKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF TUNALI ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bölgesel Kalkınma İktisadı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Sanayi Devrimi, üretim ve tüketim kavramlarında köklü değişikliklere sebep olmuş, toplumların artan taleplerini karşılamayı ve ekonomik büyümeyi öncelikli hedefler haline getirmiştir. Doğanın, ekonomik refahın sağlanması için sömürülen bir kaynak haline geldiği bu süreçte, sanayileşme ve ekonomik büyümenin olumsuz etkileri giderek daha belirgin hale gelmiştir. Bu sürecin sonunda, küresel ısınma, doğal kaynakların orantısız kullanımı ve çevresel kirliliği gibi sorunlar insanlık için ciddi tehdit halini almıştır. Doğal kaynakların sürdürülemez şekilde kullanımına ve üretim-tüketim süreçlerinin çevresel hedeflerle uyumsuzluğuna bir yanıt olarak ortaya çıkan Yeşil dönüşüm, çevre dostu teknolojilerin benimsenmesi, sürdürülebilirlik hedeflerine öncelik verilmesi ve doğal kaynakları korumak için politikalar ve uygulamalar geliştirilmesi anlamına gelir. Yeşil dönüşüm kavramı, tüm ekonomik faaliyetlerin çevresel hedefler göz önünde bulundurularak tasarlanmasını, özellikle sorumlu üretim ve tüketimi gerektirir. Bu dönüşüm sürecinde yalnızca karbon emisyonsuz bir gelecek değil, sürdürülebilir ekonomik büyüme de hedeflenmektedir. Yeşil dönüşüm, ulaşım sektörü gibi yüksek emisyonlu alanlarda köklü değişiklikler gerektirmektedir. Dünya genelinde, ülkeler bu dönüşümü teşvik etmek için yenilenebilir enerjiye geçiş, elektrikli araç teknolojileri ve sürdürülebilir ulaşım altyapıları gibi yenilikçi çözümler üzerinde giderek yoğunlaşmaktadır. Karbon nötrlüğe ulaşma hedefi doğrultusunda en somut adımların atıldığı Avrupa Yeşil Mutabakatı, yalnızca kıta Avrupası için değil dünya genelinde pek çok ülkeye açısından bu dönüşüm sürecinin yol haritası sunmuştur. Yeşil Mutabakat, çok geniş bir yelpazede sektörleri ele alırken, ulaşım sektörünün ileri ve geri bağlantıları nedeniyle diğer sektörleri de etkilediğini vurgulamaktadır. Bu çalışmada, Yeşil Dönüşüm perspektifinden ulaşım sektöründe Türkiye'nin mevcut durumunun değerlendirilmesi amacıyla, bu alanda öncü adımlar atan, emisyon azaltımı ve enerji verimliliği alanlarında kayda değer ilerleme kaydetmiş Almanya ile karşılaştırması yapılmıştır. Almanya'nın bu süreçteki başarısı, Türkiye'nin ulaşım sektöründeki dönüşümünü değerlendirmek ve gelişim potansiyelini ortaya koymak için uygun bir referans sunmaktadır. Bu kapsamda, Almanya ve Türkiye'nin ulaşım sektörleri; mevcut altyapı, enerji tüketimi, emisyon profili, yeşil dönüşüm stratejileri ve uygulama düzeyleri açısından analiz edilecektir. Özellikle, elektrikli araçların benimsenmesi, nakliyat ve toplu taşıma sistemleri ile sürdürülebilir yakıt kullanımına yönelik politika hedefleri üzerinde durulacaktır
Özet (Çeviri)
The Industrial Revolution caused radical changes in the concepts of production and consumption and made meeting the increasing demands of societies and economic growth the primary goals. In this process, where nature became a resource exploited to ensure economic prosperity, the negative effects of industrialization and economic growth became increasingly apparent. At the end of this process, problems such as global warming, disproportionate use of natural resources and environmental pollution became serious threats to humanity. Green transformation, which emerged as a response to the unsustainable use of natural resources and the incompatibility of production-consumption processes with environmental goals, means adopting environmentally friendly technologies, prioritizing sustainability goals and developing policies and practices to protect natural resources. The concept of green transformation requires that all economic activities be designed with environmental goals in mind, especially responsible production and consumption. In this transformation process, not only a carbon emission-free future but also sustainable economic growth is targeted. Green transformation requires radical changes in high-emission areas such as the transportation sector. Countries around the world are increasingly focusing on innovative solutions such as the transition to renewable energy, electric vehicle technologies and sustainable transportation infrastructures to promote this transformation. The European Green Deal, which has taken the most concrete steps towards the goal of reaching carbon neutrality, has provided a roadmap for this transformation process not only for continental Europe but also for many countries around the world. While the Green Deal addresses a wide range of sectors, it emphasizes that the transportation sector also affects other sectors due to its forward and backward connections. In this study, in order to evaluate the current situation of Turkey in the transportation sector from the perspective of Green Transformation, a comparison was made with Germany, which has taken pioneering steps in this field and made significant progress in the areas of emission reduction and energy efficiency. Germany's success in this process provides a suitable reference to evaluate Turkey's transformation in the transportation sector and reveal its development potential. In this context, the transportation sectors of Germany and Turkey will be analyzed in terms of current infrastructure, energy consumption, emission profile, green transformation strategies and implementation levels. In particular, policy targets for the adoption of electric vehicles, transportation and public transport systems, and sustainable fuel use will be emphasized.