Yağlı tufalın ekstraksiyon yöntemiyle geri kazanılması
Recovery of oily mill scale by extraction method
  1. Tez No: 935284
  2. Yazar: RECEP SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NİLGÜN AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Demir ve çelik üretimi birçok farklı proseslerden oluşmaktadır. Üretim prosesleri gereği farklı atıklar meydana gelmektedir. Bu atıklardan biri de tufaldır. Tufal üretimin birçok adımında oluşabilmekte ve toplam %70 -76 Fe içermektedir. Tufal, yağ ile bulanması sonucunda gerek dünyada gerekse ülkemizde“Yağlı Tufal”adıyla tehlikeli atık olarak sınıflandırılmaktadır. Bu çalışmada yağlı tufalın bileşenleri olan yağ ve tufalı ayrıştırmak suretiyle, ekonomiye geri kazandırılmasını sağlayacak yöntem ve uygun kimyasalın belirlenmesi için yapılmıştır. Bu kapsamda ayrıştırma metodu olarak Katı – Sıvı Ekstraksiyon yöntemi seçilmiştir. Ayrıştırma çalışmaları için sekiz farklı organik kimyasal (Aseton, Metanol, Ksilen, Propanol, Hekzan, Petrol Eteri, Etanol, Toluen) belirlenmiştir. Ön çalışma olarak yağlı tufalın içerdiği toplam yağ yüzdesini LECO cihazı ile %C değeri olarak, tufalın partikül boyutu ve XRF ile kimyasal kompozisyon analizi yapılmıştır. Yağlı tufalın %C değeri ortalama %15,2 olarak ölçülmüştür. Partikül boyut dağılımında tufalın %80 oranında 130 mikron altında olduğu ve kimyasal kompozisyonu ise %70,43 toplam demir içerdiği görülmüştür. Deney kısmında ise 30gr'lık toplam 30 adet numune hazırlanmıştır. Ekstraksiyon 1-3-5 sifonlama yapılarak tamamlanmıştır. 8 adet kimyasal içinde Hekzan, %C değerini %2,56 ile en çok yağı (karbon yüzdesi) uzaklaştırdığı görülmüştür. Tüm kimyasallar ile işlem görmüş numuneler optik mikroskopta 500x ve 1000x büyütülerek yağ giderim işlemleri görsel olarak incelenmiştir. Hekzan kimyasalının maksimum yağ giderim miktarının optimum sifonlama sayısı belirlemek için 7,9 ve 11 kere sifonlama yapılmış ve 7 sifonlama ile optimum değer yakalandığı görülmüştür. Ayrıca Hekzan kimyasalı ile işlem görmüş (5 sifonlama) numune ile ham yağlı tufalın XRD grafisi üzerinden kimyasalın etkisi incelenmiş ve 1-3-5 sifonlama yapılan numunenin SEM analiz sonuçları yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Iron and steel production involves various processes that generate different types of waste. One such waste is mill scale, which forms at several stages of production and contains 70-76% Fe. When contaminated with oil, it is classified as hazardous waste under the name“Oily Mill Scale”both globally and in Turkey. This study aims to separate the oil and mill scale components of oily mill scale and identify suitable methods and chemicals to enable their economic recovery. The solid-liquid extraction method was chosen, and eight organic chemicals (Acetone, Methanol, Xylene, Propanol, Hexane, Petroleum Ether, Ethanol, Toluene) were tested. Preliminary analyses included determining the total oil percentage as %C using a LECO device, particle size distribution, and chemical composition with XRF. The oily mill scale was found to have an average %C value of 15.2%, with 80% of particle size under 130 microns and 70.43% total iron. For experiments, 30 samples (30 g each) were prepared, and extractions were conducted with 1, 3, and 5 siphonings. Hexane was the most effective chemical, reducing the %C value to 2.56%. Treated samples were examined under an optical microscope at 500x and 1000x magnifications. To optimize oil removal of siphon cycles, 7, 9, and 11 siphonings with Hexane were tested, with 7 siphonings identified as optimal. The effect of Hexane treatment (5 siphon cycles) was evaluated by comparing the XRD graphs of treated and untreated oily mill scale. SEM analysis results of samples subjected to 1, 3, and 5 siphon cycles were also interpreted.