İsdemir yüksek fırın ve çelikhane atıklarının değerlendirilmesi
Recovery of blast furnace and steel maki̇ng wastes i̇n İsdemir
- Tez No: 382533
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASİN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Ülkemizdeki üç entegre demir çelik üreticisinden biri olan İsdemir'de üretim aşamaları sonucunda ortaya çıkan atıkların büyük kısmı yüksek fırın (YF) toz ve çamuru, çelikhane toz ve çamuru, yağlı hadde tufali tipindeki katı atıklardan oluşturmaktadır. Bu atıkların çelikhane ve YF gaz yıkama atıkları, yağlı tufal, baca tozu ve çelikhane cürufunun büyük bir kısmı kullanılmamakta ve atık sahalarında stoklanmaktadır. Türkiye demir ve çelik sanayisi için önemli bir problem oluşturan yüksek fırın ve çelikhaneden gelen demir içerikli çamurlar üzerinde çalışmaların geliştirilmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Çelik üretiminde ortaya çıkan oldukça fazla miktardaki atıkların mümkün olduğunca yeniden kullanılması için yoğun çalışmalar yapılmakta ve yasalarla desteklenmektedir. Bu durum son yıllarda artan çevre bilincinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu tez çalışmasında atıkların değerlendirilmesine yönelik yapılan çalışmalar ve çözüm önerileri belirtilmiştir. Atıkların değerlendirilmesi için kurulan tesisler ve projeler ele alınmış, araştırma ve geliştirme çalışmalarına değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Blast furnace dust/ sludge, BOF sludge/dust and oily mill scale wastes constitutes most of the production wastes which are produced as result of production steps at İsdemir (one of the three iron and steel producer company in Turkey) Of this waste, big amount of BOF and BF flue gas cleaning wastes, oily mill scale, stack dust and BOF slag are not used and stock as land fill at stockyards. There is a necessity to improve the experiments on BF and BOF oriented sludge which including iron content and causes important problem on Industry of Iron and Steel production in Turkey Today, big efforts are continue to recover the big amount of wastes which produced at steel production and this efforts supported by regulations. This situation has an important role on environmental consciousness which especially increased in recent years. In this thesis, some experiments and solution advises are submitted. Waste facilities established for the evaluation of the project were discussed, research and development are discussed.