Çeşitli geometrilere sahip çapraz akışın jet akış ile karıştırılmasının araştırılması
Investigation of the mixing of cross flow with various geometries with jet flow
  1. Tez No: 935285
  2. Yazar: ALP EREN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SELİM DALKILIÇ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİŞAN GÖNÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Isı Proses Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma, çapraz akıştaki karşılıklı ve tandem dizilimli çeşitli jet şekillerinin karışıma olan etkisinin farklı momentum akı oranları altında hesaplamalı analiz yoluyla incelemektedir. Bu araştırmada jet giriş şekilleri için üçgen, beşgen, daire ve kare şekilleri incelenmiştir. Genellikle jet akışı çapraz akışa dik bir şekilde gerçekleşmektedir. Bu nedenle, ana akışa karşı veya akış yönüne doğru jet akışının sıcaklık dağılımını nasıl etkileyeceğini görmek için eğimli jetler de analiz edilmiştir. Üçgen şekilli jet, jet çıkışından farklı mesafelerdeki sıcaklık dağılımları karşılaştırıldığında sıcaklığı en çok düşüren ve hızlı penetrasyon gerçekleştiren şekil olmuştur. Jetin geometrisini değiştirmek, sıcaklığı düşürme de en düşük performansını sergileyen kare şekilli jete kıyasla sıcaklık farkı oranını %13'e kadar artırma potansiyeline sahiptir. Jet şekillerine göre yüksek momentum akısı oranlarında penetrasyon derinliğindeki değişim daha fazla görülmekte olup, üçgen jet en düşük penetrasyon derinliğini veren kare şekle göre %31 daha yüksektir. Analizler karşılıklı jetlerden birinin ana akışa karşı ve diğerinin de ana akış yönünde karşılıklı eğimli jetleri de içerir. Sayısal sonuçlar, tüm analizlerdeki sıcaklık dağılımlarının bir model ile uyumlu olduğunu da göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the effect of various jet shapes in cross-flow, reciprocal and tandem arranged, on the mixing under different momentum flux rates through computational analysis. In this research, triangle, pentagon, circle and square shapes were examined for jet inlet shapes. Generally, jet flow occurs perpendicular to the cross flow. Therefore, inclined jets were also analyzed to see how the jet flow against or upstream of the main flow would affect the temperature distribution. When the temperature distributions at different distances from the jet exit were compared, the triangular jet was the shape that reduced the temperature the most and achieved rapid penetration. Changing the geometry of the jet has the potential to increase the temperature difference ratio by up to 13% compared to the square shaped jet, which performs the least at lowering temperature. Compared to jet shapes, the change in penetration depth is more visible at high momentum flux rates, and the triangular jet is 31% higher than the square shape that gives the lowest penetration depth. The analyzes also include mutually inclined jets, one of which is against the main flow and the other in the direction of the main flow. Numerical results show that the temperature distributions in all analyzes are consistent with a correlation equation.