G20 ülkelerinin makroekonomik göstergelerinin çok kriterli karar verme yöntemleri ile analizi
Analysis of macroeconomic indicators of G20 countries with multi-criteria decision making methods
  1. Tez No: 935299
  2. Yazar: EDA GENİŞEL ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM DENİZ BAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Analitiği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Analitiği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma, G20 ülkelerinin 2022 yılına ait ekonomik performanslarını çok kriterli karar verme (ÇKKV) yöntemleri olan TOPSIS ve SAW ile analiz edilmiştir. G20, dünya ekonomisinin büyük bir kısmını oluşturan ve küresel ekonomik istikrarı sağlamak için önemli bir rol üstlenen bir grup ülkedir. Bu ülkeler arasındaki ekonomik performans farkları,küresel ekonomik dengeyi doğrudan etkileyebilir. Çalışmada kullanılan TOPSIS yöntemi,her bir ülkenin pozitif ve negatif ideal çözümlerle olan uzaklıklarını hesaplayarak sıralama yaparken, SAW yöntemi ise her bir kriterin toplam katkısını doğrudan değerlendirirek analiz sonucuna ulaştırmaktadır. Çalışma sonuçları, her iki yöntemin farklı sıralamalar sunduğunu ve bunun, ağırlıklandırma stratejilerinin farklı olmasından kaynaklandığını göstermektedir. Her iki ağırlıklandırmada da TOPSIS yöntemi sonucunda Fransa birinci sırada yer alırken, SAW yönteminde Çin Halk Cumhuriyeti birinci sırada yer almaktadır. Türkiye ise her iki yöntemde de benzer sıralarda yer almış ve bu durum Türkiye'nin ekonomik performansının diğer G20 ülkelerine kıyasla daha düşük olduğunu ortaya koymuştur. Bu çalışma, G20 ülkelerinin ekonomik performanslarını daha derinlemesine inceleyerek küresel ekonomik stratejilerin şekillendirilmesine katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study analyzed the economic performances of G20 countries for 2022 using multicriteria decision-making (MCDM) methods, TOPSIS and SAW. G20 is a group of countries that constitute a large part of the world economy and play an important role in ensuring global economic stability. The differences in economic performance between these countries can directly affect the global economic balance. The TOPSIS method used in the study ranks each country by calculating the distances from positive and negative ideal solutions, while the SAW method directly evaluates the total contribution of each criterion and reaches the analysis result. The results of the study show that both methods offer different rankings, and this is due to the different weighting strategies. While France ranks first in the TOPSIS method in both weightings, the People's Republic of China ranks first in the SAW method. Turkey ranked similarly in both methods, and this situation revealed that Turkey's economic performance was lower compared to other G20 countries. This study aims to contribute to the shaping of global economic strategies by examining the economic performance of G20 countries in more depth.