Devletin bölünmez bütünlüğü ilkesi açısından filistin devletinin toprak bütünlüğü ve israil'in işgal yoluyla toprak edinme yöntemleri
The territorial integrity of the state of Palestine and Israel's methods of acquiring territory through occupation in terms of the principle of the indivisible integrity of the state
  1. Tez No: 935315
  2. Yazar: EMAN OTHMAN AHMAD KHALIFAH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu yüksek lisans tezi, Filistin Devleti'nin toprak bütünlüğünü ve İsrail'in işgal yöntemlerini inceliyor. İlk bölümde toprak bütünlüğü ilkesi ve işgal yasağının teorik çerçevesi ele alınıyor, bu ilkenin önemi vurgulanıyor. İkinci bölümde, Filistin topraklarının Osmanlı döneminden İsrail'in kuruluşuna kadar olan tarihi ve hukuki gelişimi detaylı bir şekilde analiz ediliyor; uluslararası anlaşmalar ve kararlar eleştirel bir gözle değerlendiriliyor. Son bölümde ise İsrail'in Filistin topraklarını kontrol altına alma yöntemleri, doğrudan işgal ve dolaylı araçlar olarak iki ana kategoriye ayrılarak detaylandırılıyor. Tez, Filistin'in bölünme kararının hukuka aykırı olduğu ve İsrail'in varlığının gayrimeşru olduğu sonucuna vararak, toprak bütünlüğü ilkesinin ihlal edildiğini vurguluyor.
Özet (Çeviri)
This master's thesis examines the territorial integrity of the State of Palestine and Israel's methods of acquiring territory through occupation. The first chapter delves into the principle of territorial integrity and the prohibition of occupation, laying out the theoretical framework. The second chapter provides a detailed historical and legal analysis of Palestinian territories from the Ottoman era to the establishment of Israel, critically evaluating international agreements and resolutions. The final chapter meticulously details Israel's methods of controlling Palestinian territories, categorizing them into direct occupation and indirect means. The thesis concludes that the partition of Palestine was illegal, rendering Israel's presence illegitimate and a violation of Palestine's territorial integrity.