İnsanlığın ortak mirası kapsamında derin deniz madenciliği hukuku ve denizlerin biyolojik çeşitliliğinin korunması
The law of the deep-sea mining within the framework of the common heritage of humankind and the protection of marine biodiversity
  1. Tez No: 935314
  2. Yazar: EYLÜL PINAR ERDEN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu tezin başlığı“İnsanlığın Ortak Mirası Kapsamında Derin Deniz Madenciliği Hukuku ve Denizlerin Biyolojik Çeşitliliğinin Korunması”dır. Ulusal yetki sınırları dışında kalan deniz alanlarında yapılacak derin deniz madenciliği faaliyetlerinin hukuki rejimi yönünden temel kavram insanlığın ortak mirası ilkesidir. Bu hususta derin deniz madenciliğinin hukuki rejimi yalnızca bu faaliyetlerin yürütülmesine dair hukuki rejimi değil, aynı zamanda çevrenin ve biyolojik çeşitliliğin korunmasını da içermektedir. 1982 tarihli“Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi”ve 1994 tarihli“10 Aralık 1982 tarihli Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi'nin XI. Bölümünün Uygulaması Hakkındaki Anlaşma”, derin deniz madenciliğine ilişkin uluslararası deniz hukukunda bu tarihe kadar yapılmış başlıca düzenlemelerdir. İlk olarak derin deniz yatağı kavramının coğrafi ve hukuki boyutu, insanlığın ortak mirası kavramının ortaya çıkış süreci ve kavramın içeriği, uluslararası deniz hukuku sistematiğinde derin deniz madenciliğinin hukuki rejimi ve bu kapsamda insanlığın ortak mirası ilkesinin bir teamül kuralı olarak değerlendirilmesine yer verilmiştir. Daha sonra Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi ve 1994 Uygulama Anlaşması'ndaki düzenlemeler incelenmiştir. Bunu takiben konu sözleşmeye taraf olmayan devletler yönünden de değerlendirilmiştir. Çalışmanın son bölümünde derin deniz madenciliğinin deniz çevresine ve biyolojik çeşitliliğe etkilerine, deniz çevresinin korunmasına ilişkin uluslararası düzenlemelere ve derin deniz madenciliği faaliyetleri açısından çeşitli devletler tarafından yapılan moratoryum ilanlarının hukuki altyapısına ilişkin değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The title of this thesis is“The Law of the Deep-Sea Mining within the Framework of the Common Heritage of Humankind and the Protection of Marine Biodiversity”. The principle of the common heritage of humankind is the core concept in the legal regime governing deep-sea mining activities conducted in areas beyond national jurisdiction. In this context, the legal regime of deep-sea mining includes not only the regulations concerning the conduct of such activities but also the protection of the environment and biodiversity. The 1982“United Nations Convention on the Law of the Sea”(UNCLOS) and the 1994“Agreement Relating to the Implementation of Part XI of the United Nations Convention on the Law of the Sea of 10 December 1982”constitute the primary international legal instruments regulate deep-sea mining activities for the parties of these convention and agreement. The thesis first explores the geographical and legal dimensions of the concept of the deep seabed, the emergence and content of the common heritage of humankind principle, and the legal framework for deep-sea mining within the framework of international maritime law. It also analyzes the principle of the common heritage of humankind as a part of the customary international law. Subsequently, the thesis examines the related provisions of UNCLOS and the 1994 Implementation Agreement. Moreover, the possible legal framework is evaluated for the states that are not parties to these instruments. The final section of the thesis assesses the environmental impacts of deep-sea mining with particular focus on marine biodiversity and the international regulations. This section also evaluates the legal basis of calls for moratorium by various states regarding deep-sea mining activities.