Rehberli veli katılımlı stem eğitiminin 7. sınıf öğrencilerinin fen öğrenmeye yönelik motivasyonları ile stem tutumları ve veli katılımları açısından incelenmesi
Examination of guided parent-involved stem education in terms of 7TH grade students' motivation towards learning science, their stem attitudes and parent involvement
- Tez No: 935325
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN LAÇİN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 360
Özet
Bu araştırmada, 7. sınıf fen bilimleri dersinde STEM uygulamaları gerçekleştirilmiş ve bu uygulamalara velilerin katılımı sağlanmıştır. Bu yapılandırılmış katılım süreci, veli ve öğrenci açısından incelenmiştir. Araştırmada, uygulama sürecinin öğrencilerin STEM'e yönelik tutumlarına, fen öğrenmeye yönelik motivasyonlarına ve velilerin sürece katılımlarına katkısı değerlendirilmiştir. Bu amaçla araştırmada nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin bir arada kullanıldığı karma yöntem araştırması kullanılmıştır. İç içe karma desene göre yürütülen araştırmanın nicel kısmında ön-test son-test kontrol gruplu yarı deneysel desen, nitel kısmında ise durum çalışması gerçekleştirilmiştir. Araştırmada nicel veri toplama araçları uygulama öncesi ve uygulama sonrası, nitel veri toplama araçları uygulama öncesi, esnası ve sonrası olacak şeklinde kullanılmıştır. Araştırmanın deney grubunda veli katılımı rehberli bir şekilde sağlanmış, kontrol grubunda ise velilere herhangi bir rehberlik yapılmamıştır. Deney grubunda yer alan velilere süreç boyunca öğrencilere nasıl destek olacakları ile ilgili araştırmacı/öğretmen tarafından hazırlanan rehberli veli katılımı kılavuzu gönderilmiştir. Deney grubunda 19 öğrenci ve velisi, kontrol grubunda da 19 öğrenci ve velisi yer almıştır. Nicel veri toplama aracı olarak Fen, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik (STEM) Tutum Ölçeği, Fen Öğrenmeye Yönelik Motivasyon Ölçeği ve Ev Temelli Öğrenme Etkinliklerine Aile Katılım Ölçeğinden yararlanılmıştır. Nitel veri toplama araçları olarak yapılandırılmış görüşmelerden, öğrenci ve veli araştırmacı günlüklerinden, Web 2.0 araçları ile çalışma kağıtlarından faydalanılmıştır. Nicel veri toplama araçlarının uygulanması sonucu deney grubu öğrenci ve velilerinde son test puanlarında artış olduğu gözlenmiş, ancak anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Nitel verilerden elde edilen sonuçlarda ise yapılandırılmış görüşmelerde deney grubunun ifadelerinde kontrol grubuna göre farklılıklar tespit edilmiştir. Deney grubu öğrencilerinin etkinliklerle ilgili düşüncelerini daha açıklayıcı bir şekilde aktardıkları fark edilmiştir. Ayrıca deney grubu öğrencileri fen kavramlarını daha iyi öğrendiklerini ve daha iyi anladıklarını detaylı bir şekilde açıklarken, kontrol grubu öğrencilerinin açıklamalarında daha kısıtlı cümleler ve ifadeler kullandıkları fark edilmiştir. STEM uygulamalarına rehberli katılım gösteren veliler, süreci nasıl yürütmeleri gerektiğini fark ettiklerini, çalışmalara daha bilinçli olarak katıldıklarını ve çocuğuyla birlikte öğrenmekten keyif aldıklarını belirtmişlerdir. Elde edilen bulgular sonucunda, STEM uygulamalarında velilere yapılacak rehberliğin önemli olduğu görülmüştür. Bu tür uygulamalarda velilerin sürece nasıl dahil olmaları gerektiği ile ilgili bilgilendirilmelerin yer alması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, STEM applications were implemented in 7th grade science class, and parental involvement was maintained in these applications. This structured involvement process was examined from parent and student viewpoints. In the study, contribution of the implementation process on students' attitude towards STEM, their motivation towards learning science, and parents' involvement to the process. For this purpose, a mixed method research was used in the study, in which, quantitative and qualitative research methods were used together. In the quantitative part of the study, which was conducted through an embedded mixed-methods design, pre-test- post-test control group semi-experimental pattern was used, while in the qualitative part, a case study was performed. Quantitative data collection tools were implemented before and after the study, while qualitative data collection tools were used before, during, and after the study. Guided parental involvement was ensured in the experimental group, however in the control group, no guidance to the parents was given. Guided parental involvement form, which is designed for parents to support students throughout the process were prepared by the reseacher / teacher, and sent to the parents. In the experimental group, 19 students, and their parents participated; the control group also consisted of 19 students, and their parents. Science, Technology, Engineering, and Mathematics (STEM) Attitude Scale, Science Motivation Questionnarie, and Home-Based Learning Activity Parent Involvement Questionnarie were used as quantitative data collection tools. Structured interviews, student and parent researcher diaries, Web 2.0 tools, and activity forms were used as qualitative data collection tools. As a result of the application of quantitative scales, it was observed that, although there was an increase in the post-test scores of the experimental group students, and their parents, no significant difference was found, In the results obtained from the qualitative data, differences were detected in the statements of the experimental group compared to the control group in the structured interviews. It was noticed that, experimental group students conveyed their thoughts about the activities in a more explanatory way. In addition, while the experimental group students explained in detail that they learned and understood the science concepts better, it was noticed that the control group students used more limited sentences and expressions in their explanations. Parents who participated in guided STEM practices stated that, they realized how they should carry out the process, they participated in the activities more consciously, and they enjoyed learning together with their children. Based on obtained results, guidance related to parental involvement in STEM applications is observed as crucial. In such applications, it is recommended that, acknowledgement on how parents should be incorporated into the process should be involved.