Uluslararası hukukta silahlı çatışmalar esnasında kültürel varlıkların korunması
International law and the protection of cultural property during armed conflicts
  1. Tez No: 935324
  2. Yazar: BÜŞRA KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. SEVTAP YOKUŞ VEZNEDAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Kültürel varlıklar, bir toplumun geleneklerini, inançlarını ve kimliğini yansıtır. Bu varlıkların korunması, bireylerin geçmişle bağ kurmasını ve bu bağın gelecek nesillere aktarılmasını sağlar. Kültürel varlıklar bireysel ve toplumsal düzeyde olduğu kadar, insanlık tarihi ve kültürü açısından da büyük bir öneme sahiptir. Mülkiyetinin kime ait olduğundan bağımsız olarak insanlığın ortak mirasıdır. Korunması maddi ya da ekonomik değerlerle sınırlı bir mesele değil; aynı zamanda bir insan hakları konusu olarak görülmektedir. Kültürel varlıklar temsil ettikleri anlamları nedeniyle sıklıkla, kasıtlı şekilde ideolojik veya siyasi gerekçelerle hedef haline gelmektedir. Tarihsel süreçte, silahlı çatışmaların kültürel miras üzerinde oluşturduğu tahribat uluslararası toplumu harekete geçirmiş, bu çalışmaların neticesinde kültürel varlıkların korunmasına yönelik konuya özgü ilk uluslararası sözleşme olan 1954 Lahey Sözleşmesi imzalanmıştır. 1999 yılında kabul edilen Sözleşme'nin 2. Protokolü ile uluslararası hukukun bu konudaki etkinliğinin artırılması amaçlanmıştır. Bu çalışmada, öncelikli olarak konuyla bağlantılı kavramlar ele alınarak, kültürel varlıkların korunmasına yönelik tarihsel gelişim süreci ve bu alandaki önemli uluslararası sözleşmeler incelenmiştir. Bu incelemenin ardından, kültürel varlıkların korunmasının insan hakları ile ilişkisi üzerinde durulmuştur. Çalışma, konunun Türk hukukunda nasıl ele alındığını inceleyerek devam etmiştir. İkinci bölümde, silahlı çatışmalarda kültür varlıklarının korunmasına yönelik prensipler ve yasal çerçeve uluslararası hukuk bağlamında incelenmektedir. Bu bağlamda, kültür varlıklarının korunması için temel hukuki çerçeveyi oluşturan 1954 Lahey Sözleşmesi, ek protokolleri ile kültür varlıklarının uluslararası ceza hukukundaki ele alınışı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Cultural properties reflect a society's traditions, beliefs, and identity. The preservation of these properties enables individuals to connect with the past and ensures the transmission of this bond to future generations. Cultural properties hold great significance not only on an individual and societal level but also in terms of human history and culture. Regardless of ownership, they are the common heritage of humanity. Their preservation is not merely a matter of material or economic value; it is also regarded as a human rights issue. Due to the meanings they embody, cultural properties are frequently and deliberately targeted for ideological or political reasons. Throughout history, the devastation caused by armed conflicts on cultural heritage has mobilized the international community. As a result of these efforts, the 1954 Hague Convention, the first international treaty specifically dedicated to the protection of cultural property, was adopted. With the adoption of the Second Protocol in 1999, the aim was to enhance the effectiveness of international law in this area. This study first discusses the key concepts related to the topic, followed by an examination of the historical development of cultural property protection and major international conventions in this field. The relationship between cultural property protection and human rights is then emphasized. Subsequently, the study explores how this issue is addressed in Turkish law. In the second section, the fundamental principles and legal framework for protecting cultural properties during armed conflicts are explored within the broader context of international law. This includes a detailed analysis of the 1954 Hague Convention and its additional protocols, which establish the primary legal foundation for safeguarding cultural property in times of conflict, as well as the treatment of cultural property within international criminal law.