Pervîz Nâtil Hânlerî'nin çağdaş İran şiirindeki yeri ve önemi
The place and importance of Perviz Natil Khanleri in contemporary Iranian poetry
- Tez No: 935327
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM IŞIK BAĞRIAÇIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fars Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Pervîz Nâtil Hânlerî, XX. yy.da yaşamış İranlı bir bakan, dilbilimci, çevirmen ve ediptir. Meşrutiyet sonrası İran şiirinin gelişimini bizzat takip etmiş ve kendi şiirleriyle de dönemine etki etmiştir. Kimilerine göre İran'da bilimsel ölçütlerden hareketle edebiyat eleştirisini başlatan ilk kişidir. Batı şiirini de bilen Hânlerî, otuz yılı aşkın bir süreyle yayımladığı Sohen Dergisiyle döneminin gençlerine farklı bir perspektif sunarken, sanat ve edebiyat içerikli yazılarıyla da yeni bir yazım üslubu sunmuştur. Dil ve edebiyata ilişkin telif, tercüme ve tahkik türünden yirmiyi aşkın eseri vardır. Bu çalışmanın ilk bölümünde Hânlerî'nin hayatı, eserleri ve hakkındaki çalışmalar tanıtıldıktan sonra ikinci bölümde önce poetikası üzerinde durulmuş ve toplam 717 beyit eden tüm şiirleri şekil, dil, terim ve tema özellikleri açısından incelenmiştir. Ekler kısmında ise 218 beyte tekabül eden 15 şiirinin metni ve çevirileri verilmiştir. Çalışmada elde edilen verilerin sayısal biçimde sunulmasına gayret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Pervīz Nātil Khanlerī was an Iranian minister, linguist, translator and writer who lived in the twentieth century. He personally followed the development of Iranian poetry after the Constitutional Monarchy and influenced his period with his own poetry. According to some, he was the first person in Iran to initiate literary criticism based on scientific criteria. Also familiar with Western poetry, Khānlerī offered a different perspective to the youth of his time with Sohen Magazine, which he published for more than thirty years, and presented a new writing style with his articles on art and literature. He wrote more than twenty works on language and literature in the genres of translation, interpretation and criticism. In the first part of this study, after introducing Khānlerī's life, works and studies on him, the second part first focuses on his poetics and analyzes all of his poems, totaling 717 couplets, in terms of form, language, terminology and thematic features. In the appendices, the texts and translations of 15 poems corresponding to 218 couplets are given. An effort has been made to present the data obtained in the study in numerical form.