İlk dönem klasiklerinde tasavvuf ve tıp
Sufism and medicine in first period of sufi classicals
- Tez No: 832224
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Tasavvuf ve Tıp ilmi ilk bakışta birbirinden tamamen farklı ilim dalları gibi görünseler de her iki ilim dalının da temel gayeleri insanları kendi alanlarına göre (sûrî veya rûhânî) hastalıklardan korumak (hıfzu's-sıhha) veya hastalık gelmişse, tedavi etmektir. Beden ve ruhtan oluşan insanın sûrî (fizyolojik) yönünü oluşturan bedeni hasta olmakta ve doktorlar tarafından tedavi edilmektedir. Sûfîler, bedenen sağlıklı olmanın kısmen rûhen sıhhatli olmaktan geçtiğini bilmelerinden dolayı da nefsin hastalıkları ve bunların nasıl tedavi edileceğiyle ilgili detaylı açıklamalar yapmış ve bu konuya çok önem vermişlerdir. Bundan dolayı da Tasavvuf ilmi, başlı başına et-Tıbbu'r-Rûhânî'dir. İlk dönem Sûfîleri, fizyolojik hastalıklardan korunmak için dikkat edilmesi gerekli olan temizlik, yeme-içme, uyku düzeni gibi maddî unsurlara dair bilgi vermişlerdir. Vebâ, cüzzâm, varis gibi pek çok fizyolojik hastalıktan bahsetmişler ve bu hastalıkları tedavi etmek için bitkisel ekstreler, perhiz, hacamat, rukye gibi yöntemleri kullanmışlardır. Rûhânî tıp olan nefs tezkiyesi metodu olarak da nefsi istek ve arzularından men etme, az yeme (kıllet-i taâm), az uyuma (kıllet-i menâm) ve az konuşma (kıllet-i kelâm), kısaca ifade etmek gerekirse de riyâzet ve mücâhede ile ahlakı güzelleştirme gibi yöntemleri uygulamışlardır.
Özet (Çeviri)
Although at first glance Sufism and Medicine may seem to be completely different branches of science, the main goal of both branches of science is to protect people from diseases (hifzu al-sıhha) or to treat them if they are ill, according to their respective fields (both physical and spiritual). The physical aspect of the human being, who is composed of body and soul, gets sick and is treated by physicians. Sufis have made detailed explanations about the diseases of the lower soul and how to treat them, and have attached great importance to this issue, since they know that being healthy physically is partly dependent on being healthy spiritually. Therefore, the science of Sufism is itself the Spiritual Medicine (al-Tıbb al-Rûhânî) Sufis who lived in the early period of Sufism gave information about the material elements such as cleanliness, eating and drinking, and sleep patterns that should be taken into consideration in order to prevent physical diseases. They mentioned many physical diseases such as plague, leprosy, varicose veins, and used methods such as herbal extracts, diet, cupping, and ruqya (reciting prayers) to treat these diseases. As a method of lower-soul-purification, which is spiritual medicine, they applied methods such as forbidding the self from its lusts and desires, eating less (kıllet-i taâm), sleeping less (kıllet-i menâm), and speaking less (kıllet-i kalâm),and, briefly, improving it by ascetic discipline.