Yapay zekâ destekli sistemlerin neden olduğu zararlardan sorumluluk
Liability for damages caused by artificial intelligence
  1. Tez No: 935328
  2. Yazar: HANDAN SAZLI KAYAALPLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NADİ GÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
20. yy'da hayatımıza giren yapay zekâ kavramı insanlara özgü, düşünme, analiz etme, karar verme ve bilince sahip olma gibi bazı yetilerin makinelere aktarılması olarak tanımlanabilir. Şu ana kadar ki teknolojik gelişmelerin çok ötesinde etkilerinin olacağı tahmin edilen bu buluşun gerek tanımının gerekse de hukuki niteliğinin belirlenmesi önemlidir. Çünkü belirlenecek bu hukuki nitelik sorumluluk hukukunda da bazı çözülmesi gerekli problem oluşturmaya müsaittir. Bu çalışmada yapay zekânın sorumluluğuna mevcut sorumluluk türlerinin uygulanabilirliği analiz edilmiş ve yapay zekâdan kaynaklı zararlar bakımından ayrı bir kusursuz sorumluluk türü ihdas edilip edilmemesine ilişkin tartışmaya, ihdas edilecekse de bu kusursuz sorumluluğun belirlenmesinde benimsenecek ilkenin ne olması gerektiğine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduced in the 20th century, the concept of artificial intelligence can be defined as the transfer of certain human abilities such as thinking, analyzing, decision-making and consciousness to machines. It is important to determine both the definition and the legal nature of this invention, which is expected to have effects far beyond the technological developments so far. Because this legal nature to be determined is likely to create some problems that need to be solved in the law of liability. In this study, the applicability of the existing types of liability to the liability of artificial intelligence has been analyzed, and the debate on whether a separate type of strict liability should be established in terms of damages arising from artificial intelligence, and if so, what the principle to be adopted in determining this strict liability should be.