H2/Ni(100) etkileşimi: Moleküler dinamik simülasyon
H2/Ni(100) interaction: Molekul dynamics simulation
- Tez No: 93533
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÇİVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
H2/Ni(100) £TKİL£ŞİMİ:MOLEKÜL£R DİNAMİK SİMÜLASYON (Yüksek Lisans Tezi) Meryem EVECEN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2000 ÖZET Hidrojen (H2) molekülü ile Ni(100) yüzeyinin etkileşimleri yanklasik moleküler dinamik (MD) bilgisayar yöntemi kullamlarak çalışıldı. Yüzey topolojisini araştırmak için molekülün reaktif kanalda Ni(100) yüzeyinin, tepe, köprü ve merkez gibi özel noktaları üzerinde parçalanarak tutunma olasılıkları molekülün titreşim ve dönme modlan ile öteleme enerjilerinin fonksiyonu olarak hesaplandı. Saçılma kanalında ise dönme ve titreşim durumlarının dağılımı ve elastik saçılan moleküller belirlendi. Buna ilaveten yüzey hasarının etkisi de incelendi. Bilim Kodu : 404.03.01 Anahtar Kelimeler : Parçalanarak tutunma, Moleküler Dinamik, H2, Ni Sayfa Adedi : 88 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Mehmet ÇÎVİ
Özet (Çeviri)
H2/Ni(100) INTERACTION: MOLECUL DYNAMICS SIMULATION (M.Sc. Thesis) Meryem EVECEN GAZİ UNIVERSITY ISTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 2000 ABSTRACT Interactions of hydrogen (H2) molecule with Ni(100) surfaces were studied by using quasi-classical molecular dynamics (MD) simulation method. To investigate the surface topologies, dissociative chemisorption probabilities of the molecule on the special sites, such as top, bridge, center, of Ni(100) surface were computed in reactive channel as functions of ro-vibrational states and translation energies of the molecule. In scattering channel ro-vibrational distributions and elastic scattered molecules were determined. In addition to this, effects of surface defect were also investigate. Science code Key Words Page number Adviser 404.03.01 Chemisorption, Molecular Dynamics, H2, Ni 88 Doç. Dr. Mehmet ÇİVİ t£.YÎSKS£Köc:Ki:rik> Kam,, ",