Kalite yönteminde Taguchi felsefesi
Taguchi philosophy in quality management
- Tez No: 93532
- Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ KUTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
KALİTE YÖNETİMİNDE TAGUCHI FELSEFESİ (Yüksek Lisans Tezi) Coşkun HAMZAÇEBİ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2000 ÖZET Kalite kavramının geçmişten günümüze kadar aldığı tanımlar ve geçirdiği evrimler araştırılmış, kalitenin boyutları ve Toplam Kalite Yönetimi tanımlanmıştır. Kalite yönetiminde önemli bir yeri olan Taguchi Metodunu açıklayabilmek için Deney Tasarımı anlatılmıştır. Deney tasarımının kalite için önemine değinilmiştir. Taguchi Metodunun kaliteye getirdiği bakış açısı ortaya konmuş, geleneksel metottan (Goalpost Felsefesi) farkı anlatılmıştır. Taguchi Metodunun uygulama aşamaları araştırılmış, Sağlam Tasarım kavramı izah edilmiştir. Ortogonal dizi kavramı ve Taguchi Metodundaki uygulaması araştırılmıştır. Taguchi Kayıp Fonksiyonu ve kalite kayıplarını açıklamada getirdiği yeni bakış açısı ortaya konmuştur. Bilim Kodu : 605.02.02 Anahtar Kelimeler : Kalite, Taguchi Metodu, Deney Tasarımı, Ortogonal Dizi, Sağlam Tasarım, Taguchi Kayıp Fonksiyonu Sayfa Adedi : 91 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Fevzi KUTAY
Özet (Çeviri)
TAGUCHI PHILOSOPHY IN QUALITY MANAGEMENT (M.Sc. Thesis) Coşkun HAMZAÇEBİ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 2000 ABSTRACT This project begins with a discussion of earlier views on the concept of quality. Then, we looked into its evolution and described its various aspects. A description of total quality management followed. In order to explain the Taguchi Method, we summarized experimental design. By relating experimental design to quality, we compared the Taguchi Method and the traditional method (Goalpost philosopy). Then we explored the aplication steps of the Taguchi Method. We defined Robust Design and Orthogonal Arrays. In the end we brought up the issue of Taguchi Loss Function and its implications for a new approach to quality losses. Science Code : 605.02.02 Key Words : Quality, Taguchi Method, Experimantal Design, Orthogonal Arrays, Robust Design, Taguchi Loss Function Page Number : 91 Adviser : Prof. Dr. Fevzi KUTAY