19. ve 20. yüzyıl Türk din musikisi ilahi formunda kullanılan güfteler ve konuları
Lyrics and their topics used in the hymn form of 19th and 20th century Turkish religious music
  1. Tez No: 935349
  2. Yazar: FETHULLAH CİHAN ALAGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH KOCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Din Musikisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu tezde, 19. ve 20. yüzyıllarda Türk din mûsikisi içinde ilâhi formunda bestelenmiş eserlerin güfte ve konuları detaylı bir şekilde incelenmiştir. Araştırmanın temel amacı, bu dönemlerde bestelenmiş ilâhilerin içerik ve temalarının belirlenmesi, hangi şairlerin eserlerinin tercih edildiğinin ve bu tercihlerdeki nedenlerin ortaya konulmasıdır. Çalışma sonucunda, ilâhi güftelerinde en çok işlenen temaların Allah aşkı, tasavvuf, dünya ve ahiret, insan-ı kâmil gibi konular olduğu tespit edilmiştir. Yunus Emre, Aziz Mahmud Hüdâyî, Kenân Rifâî ve Eşrefoğlu Rûmî gibi şairlerin güfteleri, manevi ve tasavvufi derinlikleri nedeniyle bu dönemde birçok bestekâr tarafından tercih edilmiştir. Bestekârlar arasında ise Hacı Arif Bey, Zekai Dede ve Hafız Post gibi isimler ön plana çıkmaktadır. Bu bestekârlar, güftelerin manevi mesajlarını müzikle ifade ederek dinleyicilere derin bir manevi deneyim sunmuşlardır. Güfteler, dil ve üslup açısından zengin edebi değeri yüksek ve simgesel anlatımlarla doludur. Müzikal yapı olarak, geleneksel Türk mûsikisi makamları kullanılmış ve bu makamlar güftelere derinlik katmıştır. Sonuç olarak, ilâhi formundaki eserlerin, hem edebi hem de müzikal açıdan Türk din mûsikisi repertuarında önemli bir yer tuttuğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis provides a detailed examination of the lyrics and themes of hymns composed in the form of Turkish religious music in the 19th and 20th centuries. The main purpose of the research is to identify the content and themes of hymns composed during these periods, determine which poets' works were preferred, and understand the reasons behind these preferences. The study found that the most common themes in hymn lyrics are divine love, mysticism, the transient nature of the world, the afterlife, and the concept of the perfect human being (insan-ı kâmil). Poets such as Yunus Emre, Aziz Mahmud Hüdayi, Kenan Rifâî, and Eşrefoğlu Rumi were frequently chosen by composers due to their spiritual and mystical depth. Composers like Hacı Arif Bey, Zekai Dede, and Hafız Post played significant roles in this era by expressing the spiritual messages of the lyrics through music, offering listeners a profound spiritual experience. The lyrics are rich in literary value and symbolic expressions. Musically, traditional Turkish music modes were used, adding depth to the lyrics. In conclusion, hymns in this form occupy an important place in the repertoire of Turkish religious music, both literarily and musically.