Kaynaştırma uygulamalarında sınıf öğretmeni ve öğretmen adaylarının fen öğretimiyle ilgili yeterliklerinin ve öğrencilere yönelik görüşlerin incelenmesi
Investigation of the competencies related to science teaching of inservice and preservice primary school teachers in inclusion practices and their opinions towards students
  1. Tez No: 935350
  2. Yazar: AHMET SERDAR KARLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM TAŞDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada sınıf öğretmenlerinin ve öğretmen adaylarının kaynaştırma öğrencilerine yönelik fen bilimleri öğretiminde tutum, algı, deneyimleri ve uyguladıkları stratejilerin öğretmen yeterlikleri açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışma kapsamında da ilkokul 3. ve 4. sınıflarda kaynaştırma yoluyla eğitim yapan sınıf öğretmenlerinin ve öğretmen adaylarının fen öğretimine yönelik yeterlilikleri ve bu öğrencilere karşı düşünce, görüş ve endişeleri birer olgu olarak ele alınmış ve bu olgular betimlenmeye çalışılmıştır. Bu çalışma kapsamında da 328 sınıf öğretmenine ve 142 sınıf öğretmeni adayına ölçekler ulaştırılmıştır. Araştırmada veri toplama tekniği olarak üç farklı ölçme aracı kullanılmıştır. Verilerin analizinde sınıf öğretmenlerinin ve öğretmen adaylarının kaynaştırma eğitimi ile ilgili düşünce, tutum, endişelerini ve yeterliklerini belirlemek için betimsel analizlerden yararlanılmıştır. KEDTE ve KÖY ölçeği ortalamalarının karşılaştırılmasında bağımsız t-testi ve tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Ölçeklerin alt boyutları ortalamalarını karşılaştırılmasında Pearson momentler çarpımı katsayısı tekniği ve kaynaştırma eğitimi ile ilgili düşünce, tutum ve endişenin, öğretmen ve öğretmen adaylarının fen bilimleri dersine karşı yeterlikleri bakımından yordanmasında doğrusal regresyon analizi tekniği kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar hem sınıf öğretmenleri hem de öğretmen adayları kaynaştırma uygulamaları sürecinde sınıf yönetimine yeterliklerinin yüksek düzeyde olduğunu göstermiştir. Ancak uygulamaya yönelik yeterlik düzeyleri öğretmenlerin daha yüksek iken, öğretmen adaylarında bu durum daha çok ailelere destek ve soru hazırlama noktasında oluşmuştur. Sınıf öğretmenlerinin ve adaylarının fen öğretiminde kaynaştırma uygulamaları yapmaya yönelik yeterlikleri, düşünce, tutum ve endişeleri demografik özelliklerine göre değişmektedir. Bunun yanında sınıf öğretmenlerinin fen bilimleri dersine karşı yeterlikleri, kaynaştırma eğitimi ile ilgili düşünce, tutum ve endişeleri arasında pozitif yönlü düşük düzeyli ilişkiler oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the attitudes, perceptions, experiences and strategies applied by classroom teachers in teaching science to inclusive students in terms of teacher competencies. The relational screening model was used in the study. Within the scope of the study, the competencies of classroom teachers and teacher candidates who provide inclusive education in the 3rd and 4th grades of primary school and their thoughts, opinions and concerns about these students were taken as a case study and these cases were tried to be described. Within the scope of this study, scales were delivered to 328 classroom teachers and 142 classroom teacher candidates. Three different quantitative measurement tools were used as data collection techniques in the study. Descriptive analyses were used in the analysis of the data to determine the thoughts, attitudes, concerns and competencies of classroom teachers and teacher candidates regarding inclusive education. Independent t-test and one-way analysis of variance were used in the comparison of the KEDTE and KOY scale. In comparing the means of the sub-dimensions of the scales, the Pearson multiplication coefficient technique was used, and in predicting the thoughts, attitudes and concerns about inclusive education in terms of the competencies of teachers and teacher candidates towards the science course, the linear regression analysis technique was used. The results obtained showed that both classroom teachers and teacher candidates had high levels of competencies in classroom management during the inclusive practices process. However, while the competency levels for implementation were higher in teachers, this situation occurred more in terms of supporting families and preparing questions in teacher candidates. The competencies, thoughts, attitudes and concerns of classroom teachers and candidates towards implementing inclusive practices in science education vary according to their demographic characteristics. In addition, there were positive low-level relationships between the competencies of classroom teachers towards the science course and their thoughts, attitudes and concerns regarding inclusive education