Alüminyum alaşımlarının dökümünde kullanılan sıvı metal temizleme yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of liquid metal cleaning methods used in casting of aluminum alloys
  1. Tez No: 935351
  2. Yazar: MUHAMMET EMİN KESKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİN USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Alüminyum ve alaşımları, hafiflik, yüksek mukavemet/ağırlık oranı, mükemmel korozyon direnci ve üstün geri dönüştürülebilirlik özellikleri sayesinde modern endüstrinin en yaygın kullanılan mühendislik malzemeleri arasında yer almaktadır. Alüminyum, birincil kaynaklardan veya geri dönüştürülmüş malzemelerden üretilmektedir. Geri dönüştürülmüş alüminyumun kullanımı hem sürdürülebilirlik hem de maliyet açısından önemli avantajlar sağlamaktadır. Fakat alüminyumun genel performansını etkileyen safsızlıklar, oksit tabakaları, inklüzyonlar ve hidrojen gazı gibi istenmeyen unsurlar içerebilmektedir. Alüminyum döküm süreçlerinde bu safsızlıkların sıvı metal temizleme yöntemleriyle giderilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada alüminyum alaşımlarının dökümünde kullanılan farklı sıvı metal temizleme yöntemlerinin etkinliği ile ilgili deneysel araştırma yapılmıştır. Bu bağlamda ergimiş hurda A356 alaşımının flaks, sabit lans ve döner tip gaz giderme yöntemleri ile sıvı metal temizliği yapılarak dökümleri gerçekleştirilmiştir. Döküm deneylerinde vakum altında katılaştırma (VAK), K-mold, spiral akıcılık ve mekanik test kalıpları kullanılarak numuneler üretilmiştir. Her yöntemin sıvı metal içindeki inklüzyonları ve gazları ne ölçüde giderdiği; mikroyapı analizleri, mekanik testler, yoğunluk ölçümleri ve akıcılık testleri ile değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda döner tip gaz giderme yönteminin, flaks ve sabit lans yöntemlerine kıyasla sıvı metal temizleme işlemlerinde daha etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aluminum and its alloys are among the most widely used engineering materials in modern industry due to their lightness, high strength/weight ratio, excellent corrosion resistance and superior recyclability properties. Aluminum can be produced from primary sources or recycled materials. The use of recycled aluminum provides significant advantages in terms of both sustainability and cost. However, it may contain undesirable elements such as impurities, oxide layers, inclusions and hydrogen gas that affect the overall performance of aluminum. Removal of these impurities through liquid metal cleaning methods is of great importance in aluminum casting processes. In this study, an experimental investigation was conducted on the effectiveness of different liquid metal cleaning methods used in the casting of aluminum alloys. In this context, molten A356 alloy from the scrap was cast by applying liquid metal cleaning by flux, fixed lance, and rotary type degassing methods. Then, samples were produced by using the reduced pressure test (RPT), the K-mold, spiral fluidity, and mechanical test molds in casting experiments. The effectiveness of each method in removing inclusions and gases from the liquid metal was evaluated by microstructure analysis, mechanical tests, density measurements, and fluidity tests. As a result of the study, it was determined that the rotary type degassing method was more effective in liquid metal cleaning processes compared to the flux and fixed lance methods.