Glutatyon S-transferaz enziminin tavuk taşlığından saflaştırılması ve karakterizasyonu
Purification and characterization of glutathione S-transferase enzyme from chicken gizzard
- Tez No: 935354
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇİFTCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Glutatyon S-transferaz (GST; EC 2.5.1.18) enzimini tavuk taşlığından saflaştırmak için gerçekleştirilen bu çalışmada yöntem olarak glutatyon-agaroz afinite kromatografisi ve amonyum sülfat çöktürmesinden faydalanıldı. Çalışma neticesinde 69,17 EÜ/mg protein, spesifik aktiviteyle %85,42 verim elde edilerek, 1441 kat saflaştırıldı. Tek bantlı görüntü elde etmek, alt birim molekül kütlelerini belirlemek ve enzim saflığını kontrol etmek için SDS-PAGE çalışması gerçekleştirildi. Çalışma sonunda görüntü tek bant olarak elde edildi. Alt birim molekül kütlesi yaklaşık 25,66 kDa olarak belirlenen tavuk taşlığı GST enzimi için karakterizasyon çalışmaları gerçekleştirildi. Karakterizasyon çalışmalarıyla birlikte optimum iyonik şiddet, Tris-HCI tamponunda 300 mM olarak belirlendi. Optimum pH, K-fosfat tamponunda pH= 7,5 iken optimum sıcaklıkta 40 ºC olarak bulundu. Stabil pH ise K-fosfat tamponunda pH= 7,0-7,5 olarak elde edildi. Saflaştırılan enzim için KM ve Vmax değerleri belirlendi. Değerler belirlenirken Lineweaver-Burk grafiğinden yararlanıldı. CDNB substratında KM, 11,4761 mM iken Vmax, 0,5837 EÜ/ mL olarak belirlendi. GSH substratında ise KM, 11,1348 mM, Vmax ise 0,75205 EÜ/mL olacak şekilde sonuçlandırıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, which was carried out to purify the glutathione S-transferase (GST; EC 2.5.1.18) enzyme from chicken gizzard, glutathione-agarose affinity chromatography and ammonium sulfate precipitation were used as methods. As a result of the study, 69.17 EU/mg protein was purified 1441 times, achieving 85.42% yield with specific activity. SDS-PAGE study was performed to obtain single-band image, determine subunit molecular masses and check enzyme purity. At the end of the study, the image was obtained as a single band. Characterization studies were carried out for the Chicken gizzard GST enzyme, whose subunit molecular mass was determined to be approximately 25.66 kDa. With the characterization studies, the optimum ionic strength was determined as 300 mM in Tris-HCl buffer. The optimum pH was found to be pH= 7.5 in K-fosfat buffer and the optimum temperature was 40 ºC. Stable pH was obtained as pH= 7.0-7.5 in K-fosfat buffer. KM and Vmax values were determined for the purified enzyme. The Lineweaver-Burk chart was used to determine the values. While KM was determined as 11.4761 mM in CDNB substrate, Vmax was determined as 0.5837 EU/mL. For GSH substrate, KM was found to be 11.1348 mM and Vmax was 0.75205 EU/mL.