Taha Câbir Alvânî'nin fıkıh anlayışı
Taha Jābir Alwānī's understanding of fiqh
  1. Tez No: 935353
  2. Yazar: TUĞRUL KÜTÜKCÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HADİ ENSAR CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Tarih, Religion, Law, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Tezimizde son asırda yaşamış ve fıkıh sahasında pek çok çalışmaya imza atan Taha Câbir Alvânî'nin fıkıh anlayışı, özgünlükleri ve eksiklikleri, klasik ve modern fıkıh çalışmaları arasında nereye tekabül ettiği, fürû anlayışının usûl görüşlerine ne derece mutabık kaldığı gibi hususlar incelenmiştir. Birinci bölümde Alvânî'nin İslam düşüncesinde yenilenmenin teorik zeminini Bilginin İslamileştirilmesi ve pratik açıdan örneğini ise fıkhu'l-ekalliyat üzerinden inşa ettiği tespit edilerek bu konulardaki düşünceleri tarihi gelişim seyri içerisinde incelenmiştir. İkinci bölümde Alvânî'nin usûle dair görüşleri ele alınıp sistematik ve tutarlılık açısından değerlendirilmiş, klasik fıkıh geleneğinden ne ölçüde ayrıldığı tespit edilmiştir. Üçüncü bölümde Alvânî'nin füru fıkha dair bazı görüşleri klasik ve modern görüşlerle mukayeseli olarak ele alınmış, ayrıca füru görüşlerinin usûl anlayışıyla ne kadar tutarlı olduğu da incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Taha Jābir Alwānī, who lived in the last century and authored many works in the field of fiqh, has been examined in terms of his understanding of fiqh, his originalities and shortcomings, where he stands between classical and modern fiqh studies, and to what extent his understanding of furū fiqh is in agreement with the views of usūl. In the first chapter, it is determined that Alwānī constructed the theoretical basis of the renewal of Islamic thought through the Islamization of Knowledge and the practical example through fiqh al-ekalliyat, and his thoughts on these issues are examined in the course of historical development. In the second chapter, Alwānī's views on usūl fiqh are analyzed and evaluated in terms of systematic and coherence, and the extent to which he departed from the classical usûl tradition is determined. In the third chapter, some of al-Alwānī's views on furū fiqh are analyzed in comparison with classical and modern views, and the extent to which his views on furū fiqh are consistent with his understanding of usūl is also analyzed.