İmparator Julianus ve 'Misopogon'
Emperor Julian and 'Misopogon'
- Tez No: 935365
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ORUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
İmparator Julianus, 355-360 yılları arasında caesar, Kasım 361'den Temmuz 363'e kadar da agustusluk yapmış Genç Antik Çağın önemli figürlerinden biridir. Kısa süreli iktidarına rağmen yüzyıllar sonra hala onu ve eserlerini inceliyor oluşumuz, onu diğer imparatorlardan farklı bir yerde konumlandırmaktadır. Ayrıştığı bir başka özelliği de geride bıraktığı eser sayısı ve çeşitliliğidir. Eserleri arasında diğerlerinden içerik olarak da sıyrılan Misopogon, bize sadece Julianus'un iç dünyasına değil, eseri ithaf ettiği Antakya halkına, Antakya'nın o dönemki durumuna ve imparatorluğun düşün dünyasının geçirmekte olduğunu dönüşüme dair de birçok ipucu vermektedir.
Özet (Çeviri)
Emporer Julian was a distinct figure in Late Antiquity who had been a caesar between 355-360 and an augustus between November 361 to July 363. Despite his short reign, his life, reign and body of work is still remembered and researched which puts him in a different position than his counterparts. One other feature that is distinct about him is the scale and variety of his work. Among them, due to its content, Misopogon diverges from the rest, and it not only tells us about Julian's inner world, but also about Antiochians who Julian dedicated this piece, the social situation in Antioch at that particular time, and the ever-changing philosophy of the era.