Öğretmenlerin teknoloji entegrasyon becerilerinin geliştirilmesine yönelik bir hizmet içi eğitim program önerisi
An in-service training program proposal to improve teachers' technology integration skills
  1. Tez No: 935379
  2. Yazar: LOKMAN ÇAVDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACI ÖMER BEYDOĞAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ NEŞET MUTLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 343
Özet
Bu araştırma, öğretmenlerin teknoloji entegrasyonuna yönelik eğitim ihtiyaçlarının belirlenmesi, belirlenen ihtiyaçlar doğrultusunda bir hizmet içi eğitim programının geliştirilmesi ve uygulanan programa yönelik öğretmen görüşlerinin alınması amacıyla yapılmıştır. Çalışma nicel ve nitel yöntemlerin beraber kullanıldığı bir karma yöntem araştırmasıdır. Çalışmanın ihtiyaç analizi sürecinde sırasıyla teknoloji entegrasyonu kapsamında temel ihtiyaç alanları belirlenmiş, bu ihtiyaç alanları geniş bir öğretmen grubu ile değerlendirilerek önceliklendirilmiştir. Önceliklendirilmiş ihtiyaç alanları, programın uygulanacağı çalışma grubu ile yapılan odak grup görüşmesinde yeniden değerlendirilerek öğretmenlerin eğitim ihtiyaçları belirlenmiştir. Bu süreçte öğrenci görüşleri ile mevcut teknolojik olanaklar da dikkate alınmıştır. İhtiyaç analizi sürecine, mevcut durumun tespiti için 214, nihai ihtiyaçların belirlenmesi için ise 10 olmak üzere iki farklı öğretmen grubu ve 22 öğrenci katılmıştır. Çalışmada veriler anket ve görüşme formları ile toplanmıştır. Hazırlanan program MEB'e bağlı bir ortaokulda görev yapan 10 öğretmene uygulanmış ve uygulama sonrası öğretmenlerin programa yönelik geri bildirimleri alınmıştır. Anket verilerinin analizinde yüzde ve frekanslardan oluşan betimsel istatistikler kullanılmış, görüşme verileri ise tematik analiz yöntemi ile çözümlenmiştir. Çalışma sonuçlarına göre öğretmenlerin temel donanım ve yazılımlara hâkim oldukları ancak teknoloji entegrasyonu bilgi ve becerisi, çoklu ortam ilkeleri ve farklı öğretim süreçlerine yönelik dijital araçların kullanımına ilişkin ihtiyaçlarının olduğu saptanmıştır. Ayrıca, bulgular öğretmenlerin öğrendiklerini kullanma ve uygulama konusunda eksikliklerinin olduğunu, yenilikçi teknolojilere karşı direnç gösterdikleri ve teknoloji kullanımında öğretmen merkezli bir yaklaşım benimsediklerini ortaya koymaktadır. Öğrencilerin ise öğrenme-öğretme sürecinde teknoloji kullanımına olumlu yaklaştıkları ve kullanımın artırılmasını talep ettikleri görülmüştür. Çalışma kapsamında incelenen mevcut teknolojik olanakların hazırlanan program için yeterli olduğu tespit edilmiştir. İhtiyaç analizi sonuçları dikkate alınarak 10 modülden oluşan bir hizmet içi eğitim programı hazırlanmıştır. Program, bilgi ve becerilerin yanı sıra tutum değişikliği hedefleyen kazanımları da kapsamaktadır. Program, dijital araçların kullanımı ve eğitime entegrasyonunun deneyimlendiği ve uygulama ağırlıklı yöntem ve tekniklerin kullanıldığı bir yapıda tasarlanmıştır. Ölçme-Değerlendirme süreçlerinde ise biçimlendirici değerlendirme yaklaşımı esas alınmıştır. Uygulama sonrası alınan görüşler, öğretmenlerin programı ilgi çekici bulduklarını, programın beklentilerini karşıladığını, öğretim sürecini beğendiklerini ve teknoloji entegrasyonu bağlamında bir farkındalık kazandıklarını ortaya koymuştur. Bu doğrultuda, tanıtılan araçların eğitim sürecinde kullanılması, örnek derslerin tartışılması, dijital araçların öğrenilmesi, teknolojinin kullanım amacının anlaşılması, derslerin akıcılığı ve yeterli etkileşim ile katılımın sağlanması en çok vurgulanan temalar arasında yer almıştır. Ayrıca öğretmenler, öğrendiklerini uygulayabileceklerini ancak bunun için periyodik bir takip sistemi ile uzman ve hazır içerik desteğinin sağlanması gerektiğini belirtmişlerdir. Bununla birlikte, programın modül sayısının fazla olması, ders sürelerinin yetersizliği ve öğrenilen bilgi ve becerilerin sahada uygulanmasında süre ve öğrenci sayısı gibi engellerin vurgulandığı saptanmıştır. Çalışma sonuçları doğrultusunda politika yapıcılar, uygulayıcılar ve gelecek araştırmalara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the educational needs of teachers regarding technology integration, to develop an in-service training program in line with the identified needs, and to get teachers' opinions regarding the implemented program. The study is a mixed method research in which quantitative and qualitative methods were used together. During the needs analysis process of the study, main need areas were determined within the scope of technology integration, and these need areas were evaluated with a large group of teachers and prioritized. The prioritized need areas were re-evaluated in the focus group interview held with the study group where the program would be implemented, and the educational needs of the teachers were determined. At this stage, student opinions and existing technological resources were also taken into consideration Two different teacher groups, 214 to determine the current situation and 10 to clarify the needs, and 22 secondary school students participated in the needs analysis process. Data were collected using questionnaire and interview forms. The program was implemented to 10 teachers working in a secondary school affiliated with the Ministry of National Education, and teachers' feedback through the program was obtained after the implementation. Descriptive statistics consisting of percentages and frequencies were used in the analysis of questionnaire data, and the interview data were analyzed with thematic analysis method. According to the results of the study, it was determined that teachers are proficient in the use of basic hardware and software, but they need technology integration knowledge and skills, multimedia design principles and the use of digital tools for different teaching processes. Additionally, the findings reveal that teachers lack proficiency in utilizing and applying what they have learned, demonstrate resistance to innovative technologies, and adopt a teacher-centered approach to technology use. Moreover, it was found that students had a positive attitude towards the use of technology in the learning-teaching process and requested its increased utilization. The existing technological resources examined within the scope of the study were found to be sufficient for the prepared program. An in-service training program consisting of 10 modules was prepared by taking into account the results of the needs analysis. In the program, achievements targeting attitude change along with knowledge and skills are also written. The program was designed in a structure where the use of digital tools and their integration into education were experienced and application-oriented methods and techniques were used. The formative evaluation approach was taken as the basis in the measurement and evaluation processes. Post-implementation feedback revealed that teachers found the program engaging, met their expectations, appreciated the teaching process, and gained awareness regarding technology integration. In this regard, the use of the tools introduced during the training, which were directly utilized within the program, discussions of sample lessons, learning of current and useful tools, understanding the purpose of technology use in education, the fluency of the lessons, and ensuring sufficient interaction and participation were among the most positively evaluated and frequently emphasized themes. Additionally, teachers indicated that they could apply what they had learned, but periodic follow-up systems along with expert and ready-to-use content support were necessary. Furthermore, it was determined that the large number of modules in the program, the insufficient lesson durations, and the barriers to applying the acquired knowledge and skills in practice, such as time constraints and the number of students, were emphasized. Based on the results, recommendations were made for policymakers, practitioners, and further research.