Hardox 450 çelik malzemenin frezeleme yöntemi ile imalatında kesme parametrelerinin yüzey pürüzlülüğüne etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of cutting parameters on surface roughness in the manufacturing of hardox 450 material by milling method
  1. Tez No: 935381
  2. Yazar: ZEKAİ TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SATILMIŞ ÜRGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Industrial Design, Aeronautical Engineering, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Bilimi ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Hardox çeliğinin frezeleme işlemi, endüstriyel uygulamalarda kullanılan ve yüksek mukavemet gerektiren parçaların üretiminde önemli bir rol oynamaktadır. Bu işlem sırasında elde edilen yüzey pürüzlülüğü Ra, Rz ve Sku gibi parametrelerle değerlendirilir. Ra (ortalama pürüzlülük) değeri, işlenen yüzeyin ortalama yükseklik farkını ölçer. Daha düşük bir Ra değeri, daha düzgün bir yüzey sağlar, bu da parçanın yüzey kalitesini artırır ve işlevselliğini iyileştirir. Frezeleme işlemlerinde, Ra değerinin düşük olması istenilen yüzey kalitesini elde etmenin önemli bir göstergesidir. Rz (maksimum yükseklik farkı) değeri, işlenen yüzeydeki en yüksek ve en düşük noktalar arasındaki ortalama farkı ölçer. Düşük Rz değerleri, yüzeyin düzgünlüğünü artırır ve parçanın aşınma direncini ve performansını arttırır. Sku (küçük dalgalanma miktarı) değeri, işlenen yüzeydeki küçük dalgalanmaların miktarını ölçer. Düşük Sku değerleri, yüzeyin daha düzgün ve homojen olmasını sağlar, bu da parçanın estetik görünümünü ve performansını artırır. Bu parametrelerin kontrolü, Hardox çeliğinin frezeleme yöntemi ile imalatında önemlidir çünkü doğru işleme parametreleri ve kesici takım seçimi ile istenilen yüzey kalitesi ve performans elde edilebilir. Bu da parçaların dayanımını artırır, işleme sonrası yüzey işlemlerin azaltılmasına yardımcı olur ve üretim süreçlerini optimize eder. Bu çalışmada, Hardox 450 çelik malzemenin frezeleme işlemi üzerine yapılan araştırmanın sonuçlarına değinilmektedir. Araştırma, farklı kesme parametrelerinin (kesme hızı, ilerleme hızı, kesme derinliği ve radyal dalma) Hardox 450 çelik malzeme üzerindeki etkisini incelemiştir. Taguchi yöntemi kullanılarak yapılan deneyler sonucunda, kesme hızının ve radyal dalmanın yüzey pürüzlülüğü üzerinde önemli etkileri olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, kesme hızının kurtosis üzerindeki etkisi incelenmiş ve en etkili parametre olarak belirlenmiştir. Sonuç olarak, en düşük pürüzlülük değerlerini elde etmek için belirli kesme parametrelerinin (örneğin, kesme hızı için 60 m/dak, ilerleme hızı için 0,06 mm/dakika, kesme derinliği için 0,2 mm ve radyal dalma için 20 mm) seçilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The milling process of Hardox steel plays a crucial role in manufacturing parts for industrial applications that demand exceptional strength. The surface roughness achieved in this method is assessed using parameters such as Ra, Rz, and Sku. The Ra (average roughness) number is used to measure the average height difference of the machined surface. A lower Ra value results in a smoother surface, enhancing the surface quality of the part and optimizing its functionality. A low Ra value is a crucial indicator in milling operations for achieving the appropriate surface quality. The Rz value measures the average difference between the highest and lowest locations on the machined surface. Low Rz values enhance the smoothness of the surface, hence improving the wear resistance and performance of the item. The Sku value is used to measure the quantity of minor undulations on the machined surface. Low Sku values enhance the smoothness and uniformity of the surface, hence improving the visual appeal and performance of the item. Controlling these factors is crucial in the milling process of creating Hardox steel. By using the appropriate machining settings and the right cutting tools, one may obtain the desired surface quality and performance. This improves the strength of the components, reduces the surface finish after machining, and optimizes production operations. This study presents the findings of the research conducted on the milling process of Hardox 450 steel material. The research investigated the impact of several cutting parameters, including cutting speed, feed rate, depth of cut, and radial plunge, on the Hardox 450 steel material. The trials conducted using the Taguchi approach revealed that cutting speed and radial plunge had a substantial impact on surface roughness. Furthermore, cutting speed was identified as the most influential feature when analyzing its impact on kurtosis. Therefore, it is advisable to choose specific cutting parameters (such as a cutting speed of 60 m/min, a feed rate of 0.06 mm/min, a depth of cut of 0.2 mm, and a radial plunge of 20 mm) in order to achieve the lowest roughness values.