Ortaokullarda uygulanan yabancı dil ağırlıklı öğretim programının Avrupa Ortak Başvuru Metni bağlamında eğitsel eleştiri modeline göre değerlendirilmesi
Evaluation of the intensive foreign language curriculum applied in secondary schools according to the educational criticism model in the context of the Common European Framework Reference
  1. Tez No: 935387
  2. Yazar: MURAT ÇOKYAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MENDERES ÜNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu tez çalışmasında Yabancı Dil Ağırlıklı 5. Sınıf İngilizce Öğretim Programının (YDAİÖP) Diller İçin Avrupa Ortak Başvuru Metni (AOBM) bağlamında Eisner'in Eğitsel Eleştiri Modeline göre değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda YDAİÖP'nin Avrupa Ortak Başvuru Metnine uyum düzeyi ve bu program ile öğrenim gören öğrencilerin İngilizce dersine ait akademik başarı düzeyi tespit edilmiş ayrıca Eisner'in Eğitsel Eleştiri Modeli esaslarına göre YDAİÖP değerlendirilmiştir. Bu çalışma hem nitel hem de nicel araştırma yöntemlerinin bir arada kullanıldığı karma yöntem araştırmalarının çeşitleme deseni ile (yakınsayan paralel desen) yürütülmüştür. Çalışmanın nicel boyutunda öğrencilerin İngilizce dersi akademik başarılarının tespit edilmesi için genel tarama modeli; nitel boyutunda ise YDAİÖP'nin Eğitsel Eleştiri Modeline göre değerlendirilmesi için durum çalışması ve YDAİÖP'nin AOBM ile karşılaştırılmasında doküman incelemesi kullanılmıştır. Çalışmanın veri toplama süreci 2022-2023 Eğitim-Öğretim yılında Kayseri il merkezinde YDAİÖP uygulanan dört okulda yürütülmüştür. Bu kapsamda 9 öğretmen ile bireysel görüşme, 30 öğrenci ile 5 odak gurup görüşmesi gerçekleştirilmiştir, iki sınıfta sınıf içi gözlemler yapılmıştır ve 29 öğrenciye başarı testi uygulanarak öğrencilerin İngilizce dersine ait akademik başarı düzeyi tespit edilmiştir. Ayrıca YDAİÖP ile AOBM incelenerek karşılaştırılmıştır. Araştırma verilerinin toplanmasında araştırmacı tarafından geliştirilen başarı testi, öğretmen görüşme formu, öğrenci odak grup görüşme formu, sınıf içi gözlem formu kullanılmıştır. Bireysel öğretmen görüşmeleri, öğrenci odak grup görüşmeleri ve sınıf içi gözlemlerin analizinde betimsel analiz ve içerik analizi; YDAİÖP ile AOBM'nin doküman analizi ile karşılaştırılmasında içerik analizi ve öğrencilere uygulanan başarı testinin analizinde ise betimsel istatistik kullanılmıştır. Çalışma sonuçlarına göre, YDAİÖP ile öğrenim gören öğrencilerin İngilizce dersi akademik başarılarının yüksek olduğu tespit edilmiştir. YDAİÖP'nin AOBM ile uyumunun tespitinde ise YDAİÖP'nin hedef, içerik, öğrenme-öğretme süreci ve ölçme-değerlendirme boyutlarında kısmen farklılıklar olsa da genel olarak AOBM ile uyumlu olduğu sonucuna ulaşılmıştır. YDAİÖP'nin Eğitsel Eleştiri Modeli ile değerlendirilmesi hususunda öğrenciler ve öğretmenlerin YDAİÖP'yi faydalı buldukları, aynı zamanda sınıf içi gözlemlerle de tespit edilen programın uygulamasında yaşanan eksikler bulunduğunu belirttikleri, programın zayıf yönlerinin iyileştirilerek programın sürdürülmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Çalışma sonuçlarından hareketle programın uygulama sürecinde okullar arası farklılıkların azaltılması, eğitim-öğretim sürecinin standart bir hale getirilmesi ve YDAİÖP'nin yeterlik temelli bir anlayış çerçevesinde belirli ölçütleri karşılayan okullarda yürütülmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it is aimed to evaluate the Foreign Language Intensive 5th Grade English Curriculum (YDAİÖP) according to Eisner's Educational Criticism Model in line with the Common European Framework of Reference for Languages (CEFR). For this purpose, the similarity of YDAİÖP with the Common European Framework of Reference and academic achievement level of the students in English course was determined. In addition to this, YDAİÖP was evaluated according to the principles of Eisner's Educational Criticism Model. This study was conducted with the variation design (convergent parallel design) of mixed methods research, in which both qualitative and quantitative research methods are used together. In the quantitative dimension of the study, the general survey model was used to determine the academic achievements of students in English course. In the qualitative dimension, a case study was used to evaluate YDAİÖP according to the Educational Criticism Model and document analysis was used to compare YDAİÖP with CEFR. Data collection process of the study was conducted in four schools where YDAİÖP was applied in Kayseri in the 2022-2023 academic year. In this context, individual interviews were held with 9 teachers, 5 focus group interviews were held with 30 students, two classes were observed during lessons, and an achievement test was applied to 29 students to determine the academic achievement level of the students in English course. In addition, YDAİÖP and CEFR were analysed by comparing. The achievement test, teacher interview form, student focus group interview form and lesson observation form, which were developed by the researcher, were used to collect research data. Descriptive analysis and content analysis were used to analyse individual teacher interviews, student focus group interviews and lesson observations; content analysis was used to compare YDAİÖP with AOBM and descriptive statistics was used to analyse the achievement test. According to the results of the study, it was determined that the academic achievement of students in English lessons was high. In determining the similarity of YDAİÖP and CEFR, it was concluded that YDAİÖP is generally compatible with CEFR although there are some differences in the objective, content, method (procedures) and evaluation-assessment dimensions. According to the results of the evaluation of YDAİÖP in line with the Educational Criticism Model, it was concluded that both students and teachers found YDAİÖP useful but they stated that there were deficiencies in the implementation of the program which is also determined by lesson observations. It was also concluded that YDAİÖP should be continued by improving its weaknesses. Based on the study results, it is recommended that differences between schools should be minimized in the implementation process of the program, the education process should be standardized, and YDAİÖP should be implemented in schools that meet certain criteria within the framework of a competency-based approach.