Üstel büyüyen organizasyonların yapı ve işleyiş karakteristikleri: EXO modelinin Türkiye bağlamında test edilmesine yönelik nitel bir çalışma
Structural and functional characteristics of exponentially growing organizations: A qualitative analysis of the EXO model within the Turkish contex
- Tez No: 935419
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLÇİN MEYDAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
Bu çalışma, üstel büyüyen bir organizasyon olan Getir'in organizasyonel yapı ve işleyiş karakteristiklerini Exponential Organizations (ExO) modeli çerçevesinde incelemektedir. Tekli vaka analizi yöntemiyle yürütülen araştırmada, ExO modelinin Türkiye bağlamında uygulanabilirliği test edilmiştir. Getir'in iş modeli ve büyüme dinamikleri analiz edilerek, ExO modelinin 11 temel niteliği ile stratejik uyumu değerlendirilmiştir. Bulgular, organizasyonun ExO modeline büyük ölçüde uyum gösterdiğini ortaya koymuştur. Araştırma, ExO modelinin teorik ve pratik katkılarını tartışmakta ve üstel büyüme potansiyeline sahip organizasyonlara yönelik stratejik öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the structural and operational characteristics of Getir, an exponentially growing organization, within the framework of the Exponential Organizations (ExO) model. Conducted using a single-case study method, the research tests the applicability of the ExO model in the Turkish context. By analyzing Getir's business model and growth dynamics, the study evaluates the strategic alignment with the 11 core attributes of the ExO model. The findings reveal that the organization shows a high degree of compatibility with the model. The research discusses the theoretical and practical contributions of the ExO model and offers strategic recommendations for organizations with exponential growth potential.