Yolcu odaklı insan kaynakları yaklaşımına yönelik memnuniyet algısında liderlik tarzlarının rolünün kabin memurları bağlamında araştırılması
Researching the role of leadership styles in the perception of satisfaction to passenger-centred human resources approach in the context of cabin staff
- Tez No: 935422
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
İnsan merkezli bir sektör olan sivil hava yolu taşımacılığının rekabetçi yapısı da göz önüne alındığında başarıya erişmek ve sürdürülebilir olmak açısından yolcu odaklı bir yaklaşımın benimsenmesi önemlidir. Elbette yolcu odaklı bir yaklaşımın insan kaynakları tarafından benimsenmesi ve memnuniyet arz etmesi de ekip liderlerinin yönetim tarzlarıyla ve astları ile olan ilişkileri ile bağlantılı olabilecektir. Bu çalışmada yolcu odaklı insan kaynakları yaklaşımı, liderlik tarzları ve yolcu odaklı insan kaynakları yaklaşımından duyulan memnuniyet arasındaki ilişkilerin ve bu değişkenler bakımından demografik ve mesleki özelliklerin istatistiksel olarak analiz edilmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda, nicel araştırma yöntemine dayalı olarak online anket yöntemine başvurulmuştur. Uygun örnekleme yöntemiyle hava yolları bünyesinde görev yapan 402 kabin ekibi üyesinden veri sağlanmıştır. Veriler SPSS ve AMOS yazılımlarında çözümlenmiştir. Erişilen bulgular, katılımcı demokratik ve serbesiyetçi demokratik liderlik tarzlarının yolcu odaklı İK uygulamaları ve insan kaynakları memnuniyeti ile anlamlı ve pozitif ilişkili olduğunu ortaya koymuştur. Katılımcı demokratik liderlik tarzı daha yüksek düzeyde ilişkilenmiştir. İstismarcı otokratik liderlik tarzı hem yolcu odaklı yaklaşım hem de memnuniyetle ters yönlü ilişki göstermiştir. Ilımlı otokratik liderlik tarzı ise anlamlı etki göstermemiştir. Bu bulgular, sivil hava yolu alanında katılımcı demokratik liderlik tarzının yolcu odaklı İK politikaları ve insan kaynakları memnuniyeti açısından daha etkili olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In the aviation sector, which is inherently human-centered, adopting a passenger-oriented approach is crucial for achieving success and maintaining sustainability, especially considering the competitive nature of the industry. Of course, the adoption of a passenger-oriented approach by human resources and their satisfaction with it may also be associated with the management styles of team leaders and their relationships with subordinates. This study aims to statistically analyze the relationships between a passenger-oriented human resources approach, leadership styles, and satisfaction derived from the passenger-oriented human resources approach, as well as the demographic and professional characteristics concerning these variables. In this context, a quantitative research method was employed, utilizing an online survey approach. Data were collected from 402 cabin crew members working within airlines through a convenience sampling method. The data were analyzed using SPSS and AMOS software. The findings revealed that both participative democratic and laissez-faire democratic leadership styles are significantly and positively related to passenger-oriented HR practices and employee satisfaction. The participative democratic leadership style demonstrated a higher level of association. Exploitative autocratic leadership style, on the other hand, showed a negative relationship with both the passenger-oriented approach and satisfaction. The benevolent autocratic leadership style showed no significant effect. These findings indicate that in the civil aviation field, the participative democratic leadership style is more effective in terms of passenger-oriented HR policies and human resources satisfaction.