Makroekonomik faktörlerin Türk bankacılık sektörünün takipteki kredileri üzerine etkisi
The impact of macroeconomic factors on the non-performing loan of the Turkish banking sector
- Tez No: 935426
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM ŞANLISOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansal İktisat ve Bankacılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışma, makroekonomik faktörler ile Türk bankacılık sektörünün takipteki kredi oranları arasındaki ilişkiyi analiz etmektedir. Çalışmada, Eylül 2005 ile Ocak 2024 arasındaki aylık veriler, BDDK, TÜİK ve TCMB'nin veri tabanlarından elde edilmiştir. Araştırmada, ARDL yöntemi kullanılarak makroekonomik değişkenlerin etkisi incelenmiştir. Bu değişkenler arasında sanayi üretim endeksi, reel faiz oranı ve döviz kuru oynaklığı bulunmaktadır. Analizde, tüm bankacılık sektörünün takipteki kredi oranları bağımlı değişken olarak ele alınmış, ayrıca mevduat bankaları ve katılım bankalarının takipteki kredi oranlarının bağımlı değişken olarak kullanıldığı iki ayrı model oluşturulmuştur. Bu modeller aracılığıyla, iki banka türü arasındaki takipteki kredi oranlarındaki farklar analiz edilmiş ve karşılaştırmalar yapılmıştır. Çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde bankacılık sektörü ve takipteki kredi oranları genel olarak ele alınmıştır. İkinci bölüm Türkiye'deki bankacılık sektörü ve takipteki alacaklara odaklanırken, üçüncü bölümde literatür taraması, yöntem ve ampirik bulgular sunulmuştur. Bu çalışma, takipteki kredi oranlarının belirleyicilerine dair literatüre katkı sağlamakta ve Türk bankacılık sektörü için makroekonomik göstergeler bağlamında önemli bulgular sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the relationship between macroeconomic factors and the non-performing loan (NPL) ratios in the Turkish banking sector. The dataset consists of monthly data spanning from September 2005 to January 2024, obtained from the databases of the BRSA, TurkStat, and CBRT. The ARDL method was employed to examine the impact of macroeconomic variables, including the industrial production index, real interest rate, and exchange rate volatility. In the analysis, the NPL ratios of the entire banking sector were used as the dependent variable. Additionally, separate models were developed to use the NPL ratios of deposit banks and participation banks as dependent variables. Through these models, the differences in NPL ratios between these two types of banks were analyzed and compared. The study is structured into three main chapters. The first chapter discusses the banking sector and NPL ratios in general. The second chapter focuses on the Turkish banking sector and non-performing loans, while the third chapter presents the literature review, methodology, and empirical findings. This study contributes to the literature on the determinants of NPL ratios and offers significant insights into the Turkish banking sector within the context of macroeconomic indicators.