Sulardaki krom kirliliğinin dolgulu kolonlarda giderilmesi
Removal of chromium pollution in waters by using packed columns
  1. Tez No: 93543
  2. Yazar: DERYA ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ALICILAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
sulardaki krom kirliliğinin dolgulu kolonlarda giderilmesi (Yüksek Lisans Tezi) Derya ÖZER GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 2000 ÖZET Sulardaki krom kirliliğinin dolgulu kolonlarda adsorpsiyon yoluyla giderilmesine çalışıldı. Bu amaç doğrultusunda silindir şeklindeki cam kolonun kullanıldığı çalışmada farklı bir adsorban olarak sepolitten yararlanıldı. Sıvı faz olarak 3 farklı konsantrasyondaki Na2Cr04 çözeltisinin kullanıldığı deneyler, 3 farklı pH, 3 farklı akış hızı ve 3 farklı sıcaklıkta gerçekleştirildi. Her bir durumda kısa aralıklarla kolon çıkışından alman numuneler titrimetrik yöntemle analiz edilerek, krom konsantrasyonları belirlendi ve kromun adsorplanmadığı doygunluk durumuna gelince deneyler kesildi. Üave olarak krom kaplama fabrikası atık suyu için bir deneme yapıldı. Çözeltideki kromun giriş ve çıkış konsantrasyonları yardımıyla dolgu maddesinin adsorpsiyon kapasiteleri belirlendi. Sonuçlar farklı açılardan yorumlandı ve literatürdeki diğer çalışmalarla mukayese edildi. Bilim Kodu : 603.03.00 Anahtar Kelimeler : Dolgulu kolon, krom, sepiolit, su kirliliği Sayfa Sayısı : 70 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Ahmet ALICILAR TEC YÜKSEKÖĞRETİM KURÜU)
Özet (Çeviri)
REMOVAL OF CHROMIUM POLLUTION IN WATERS BY USING PACKED COLUMNS (M.Sc. Thesis) Derya ÖZER GAZI UNIVERSITY INSTITUE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 2000 ABSTRACT It was studied the removal of chromium pollution in waters packed columns by adsorption. For mis purpose, sepiolite was filled to the column as adsorbent. The liquid phase was solution of Na2CrÛ4 in three different concentration. The experiment was performed in three different pH, flow rate and temperature. For each case, samples were collected from the column outlet in short intervals and chromium concentrations were titrimetrically determined. The experiment was completed when the column was saturated. In addition to this, an experiment was performed for waste water of chromium plating. Adsorption capacities were calculated by using the inlet and outlet concentrations of chromium in the solutions. The results were discussed from several points of view and compared to those of the other studies in literature. Science Code Keywords Page Number Adviser 603.03.00 Packed column, chromium, sepiolite, water pollution 70 Assoc. Prof.Dr. Ahmet ALICILAR