Yalvaç Pisidia Antiokheia bölgesindeki mimari parçaların üzerindeki imgelerin resim sanatında deneysel üretime katkısı
The contribution of the images on the architectural pieces in Yalvaç Pisidia Antiokheia region to experimental production in painting art
- Tez No: 935452
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA KODAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Isparta ilinin Yalvaç ilçesinde bulunan Pisidia Antiokheia'nın, bulunduğu çevreye kültürel değer kattığı görülmektedir. Geçmişten günümüze uzanan bir köprü niteliği taşıdığı düşünülen antik kentte yapılan kazı çalışmaları sonucunda bir zamanlar kenti oluşturmuş olan mimari parçalara ulaşıldığı gözlemlenmektedir. Mimari parçaları incelemek maksadıyla Yalvaç müzesi ve antik kentte gezi ve gözlemler yapılmıştır. Yapılan gezi ve gözlemlerin neticesinde Yalvaç Pisidia Antiokheia bölgesindeki mimari parçaların üzerinde çeşitli imgelerin bulunduğu görülmüştür. Antik kentteki mimari parçaların üzerinde bulunan imgeleri resim sanatıyla ilişkilendirerek üretimde bulunmak için disiplinlerarası bir yaklaşımla hareket edilmiştir. Tez çalışmasında Yalvaç Pisidia Antiokheia bölgesindeki mimari parçaların üzerindeki imgelerin resim sanatında deneysel üretime katkısının bulunup bulunmadığı sorusuna yanıt aranmıştır. Yapılan literatür taraması sonucunda konuyla ilgili herhangi bir çalışmanın bulunmadığı görülmüştür. Alana pozitif katkı sunacağı düşünülen çalışmada Yalvaç Pisidia Antiokheia bölgesindeki mimari parçaların üzerindeki imgeler incelenmiştir. Mimari parçaların üzerinde bulunan pek çok imgenin arasından ranke, inci-boncuk dizisi, diş dizisi, ion-kymation, bezeme, rozet ve akanthus imgeleri deneysel üretimde kullanılmak üzere belirlenmiştir. Mimari parçaların üzerindeki imgelerin resim sanatında kullanılmasıyla yapılan deneysel üretimlerle Pisidia Antiokheia'nın önemine dikkat çekilmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
It is seen that Pisidia Antiokheia, located in Yalvaç district of Isparta province, adds cultural value to its environment. As a result of the excavations carried out in the ancient city, which is thought to be a bridge from the past to the present, it is observed that architectural parts that once formed the city were reached. In order to examine the architectural parts, excursions and observations were made in Yalvaç Museum and the ancient city. As a result of the excursions and observations, it was observed that there were various images on the architectural parts in Yalvaç Pisidia Antiokheia region. An interdisciplinary approach was taken in order to associate the images on the architectural parts in the ancient city with the art of painting. In the thesis study, an answer to the question of whether the images on the architectural parts in Yalvaç Pisidia Antiokheia region contribute to experimental production in the art of painting was sought. As a result of the literature review, it was observed that there is no study on the subject. In the study, which is thought to make a positive contribution to the field, the images on the architectural parts in Yalvaç Pisidia Antiokheia were analysed. Among the many images found on the architectural parts, ranke, pearl-bead sequence, tooth sequence, ion-cymation, ornament, rosette and acanthus images were determined to be used in experimental production. It is aimed to draw attention to the importance of Pisidia Antiokheia with experimental productions made by using the images on the architectural parts in painting art.