Dispirohalkalıfosfazen türevlerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of dispirocyclophosphazene derivaties
  1. Tez No: 935494
  2. Yazar: ELÇİN BURUNKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN TÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Tez kapsamında, farklı iki dişli ligandlar kullanılarak 6 orijinal bileşik sentezlendi. Ferrosenkarboksaldehit ve alifatik amin türevlerinin (etanolamin, 3-aminopropanol ve N-etil-1,3-diaminopropan) reaksiyonuyla Schiff bazları sentezlendi ve NaBH4 ile indirgenerek ferrosenilaminler elde edildi. Ferrosenilaminler ve hegzaklorosiklotrifosfazenin reaksiyonu ile monospiroferrosenilfosfazen bileşikleri elde edildi. Daha sonra N-metil-1,3-diaminopropan ile ferrosenkarboksaldehit arasındaki reaksiyon ile elde edilen Schiff bazı NaBH4 ile indirgenerek iki dişli ligand elde edildi. Monospiroferrosenilfosfazen bileşiklerinin iki dişli sübstitüent ile stokiyometrik olarak 1:1 oranında reaksiyonuyla dispirohalkalı fosfazen bileşikleri elde edildi. Sentezlenen dispirofosfazen bileşiklerinin tamamı kolon kromatografisi ile farklı yürütücü fazlar kullanılarak saflaştırıldı. Dispirohalkalıfosfazen bileşiklerinin yapıları (1a, 1b, 2a, 2b, 3a ve 3b) elemental analiz, MS, FT-IR, 1H-, 13C-, ve 31P-NMR teknikleri ile aydınlatıldı. Uygun tek kristalleri elde edilen (1a, 2a ve 2b) bileşiklerin moleküler ve kristal yapıları X-ışınları kristallografi tekniği ile aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, 6 original compounds were synthesized using different bidentate ligands. Schiff bases were synthesized by the reaction of ferrocenecarboxaldehyde and aliphatic amine derivatives (ethanolamine, 3-aminopropanol and N-ethyl-1,3-diaminopropane) and ferrocenylamines were obtained by reduction with NaBH4. Monospiroferrocenylphosphazene compounds were obtained by the reaction of ferrocenylamines and hexachlorocyclotriphosphazene. Then, the Schiff base obtained by the reaction between N-methyl-1,3-diaminopropane and ferrocenecarboxaldehyde was reduced with NaBH4 to obtain the bidentate ligand. Dispirocyclic phosphazene compounds were obtained by the stoichiometric reaction of monospiroferrocenyl phosphazene compounds with bidentate substituents in a 1:1 ratio. All of the synthesized dispiro phosphazene compounds were purified by column chromatography using different eluent phases. The structures of dispiro cyclic phosphazene compounds (1a, 1b, 2a, 2b, 3a and 3b) were elucidated by elemental analysis, MS, FT-IR, 1H-, 13C-, and 31P-NMR techniques. The molecular and crystal structures of the compounds (1a, 2a and 2b), of which suitable single crystals were obtained, were elucidated by X-ray crystallography technique.