Farklı bitki gelişim modelleri ile iklim değişikliğinin buğday çeşitlerinde verim ve bazı fizyolojik parametrelere etkisinin belirlenmesi
Determining the effect of climate change on yield and some physiological parameters of wheat varieties with different plant growth models
- Tez No: 935493
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNAN SÜHERİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
İklim değişikliği dünyadaki tüm sektörleri etkilemekte olup bu sektörler arasında en kırılgan ve en çok etkilenen ise tarımsal üretimdir. Küresel iklim olaylarında özellikle yağış azalışları ve yüksek sıcaklıklardan en çok etkilenme potansiyeline sahip tarım sektörü iklim değişikliğinin şiddetli etkilerini yakından hissetmektedir. Küresel sıcaklık artışları tarımsal üretimi giderek daha fazla olumsuz şekilde etkilemektedir. Olumsuz etkiler hem üreticileri hem de tarımsal hasılayı etkileyerek ülke ekonomisinde de etkilerini göstermektedir. Farklı bitki gelişim modelleri tarımsal ürünlerin yetiştirme faaliyetleri doğrultusunda verimlerini tahmin edebilme kabiliyetlerine sahiptir ve araştırmacılar tarafından pek çok çalışmada kullanılmaktadır. Bu çalışmada da dört farklı buğday çeşidi (Esperia, Altındane, Şehzade, Taner) kullanılarak kısıtlı sulama uygulamaları ile bitki verim, kalite ve fizyolojik parametrelerin değişimleri incelenmiştir. Deneme süresince deneme alanındaki meteoroloji istasyonundan iklimsel veriler alınarak bitki su tüketimi hesaplanmış, farklı sulama konuları ve çeşitler arasındaki farkların fizyolojik verileri ne şekilde etkilediği belirlenmiştir. Bitki gelişim modelleri (DSSAT ve AquaCrop) ile üç farklı küresel iklim modeli (HadGEM, MPI ve GFDL) IPCC'nin farklı Temsili Konsantrasyon Rotaları (RCP 4,5 ve 8,5) senaryoları dikkate alınarak buğday bitkisinin gelecek yıllardaki verimi tahmin edilmiştir. Geleceğe ilişkin yapılan simülasyonda üç farklı dönem (2024-2040, 2041-2070 ve 2071-2098) dikkate alınmıştır. Araştırma sonuçlarına göre hem RCP 4.5 hem de RCP 8.5 senaryolarında buğday çeşidi gözetmeksizin verimler tüm periyotlarda azalışlar olabileceği tahmin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Climate change affects all sectors in the world and the most vulnerable and most affected sector among these sectors is agricultural production. The agricultural sector, which has the potential to be most affected by precipitation decreases and high temperatures in global climate events, closely feels the severe effects of climate change. The increase in global temperatures has a serious negative impact on agricultural production. Negative effects affect both agricultural producers and agricultural output and show their effects on the national economy. Different plant growth models have the ability to predict the yields of agricultural crops in line with cultivation activities and have been used by researchers in many studies. In this study, four different wheat varieties (Esperia, Altindene, Şehzade, Taner) were used to investigate the changes in plant yield, quality and physiological parameters with limited irrigation practices. During the experiment, climatic data were obtained from the meteorological station in the experiment area and plant water consumption was calculated and the effects of different irrigation treatments and differences between varieties on physiological data were determined. Yield estimates for wheat plants in the coming years were made by considering different Representative Concentration Routes (RCP (4.5 and 8.5) scenarios of IPCC with plant development models (DSSAT and AquaCrop) and three different global climate models (HadGEM, MPI and GFDL). Three different periods (2024-2040, 2041-2070 and 2071-2098) were taken into account in the simulation made for the future. According to the research results, it was estimated that yields could decrease in all periods regardless of wheat variety in both RCP 4.5 and RCP 8.5 scenarios.