Remdesivir ve parasetamol arasındaki ilaç etkileşimlerinin DFT, QTAIM ve moleküler kenetleme yöntemleri ile incelenmesi
Investigation of drug interactions between remdesivir and paracetamol by DFT, QTAIM and molecular docking methods
  1. Tez No: 935506
  2. Yazar: HÜSNİYE EDA DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL PARLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada, sıklıkla birlikte reçete edilen antiviral remdesivir (RDV) ve analjezik–antipiretik parasetamol (PCM) arasındaki etkileşimlerin, tek ilaç–çok kazanç yaklaşımı ya da akıllı ilaç çalışmalarına katkı olarak, etki düzeylerinin belirlenmesi planlanmıştır. İlaç çiftlerinin etkileşimleri ve aktiviteleri DFT ve QTAIM metotları ve protein–ligand (ilaç ve ilaç çiftleri) etkileşimleri ise siklooksijenaz (COX-2) için 5KIR ve SARS-CoV-2 RNA' ya bağımlı RNA polimeraz (RdRp) için 7AAP enzimlerine karşı moleküler kenetleme simülasyonları ile incelenmiştir. İlaç–ilaç ve protein–ilaç çifti olarak iki aşama da incelenen tüm etkileşimler için en kararlı ve en reaktif yapılar belirlenmiştir. RDV ve PCM ilaçlarının etkileşiminin anti–viral/inflamatuar aktiviteleri arttırdığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the levels of effect of the interactions between the antiviral remdesivir (RDV) and analgesic-antipyretic paracetamol (PCM), which are frequently prescribed together, as a contribution to single drug–multiple gain approaches or smart drug works. The interactions and activities of the coupled drug were investigated by DFT and QTAIM methods and protein–ligand (drug and drug coupled) interactions were investigated by molecular docking simulations against 5KIR enzyme for cyclooxygenase (COX-2) and 7AAP enzyme for SARS-CoV-2 RNA-dependent RNA polymerase (RdRp). The most stable and reactive structures were determined for all interactions examined in two stages as drug–drug and protein–coupled drug. It was observed that the interaction of RDV and PCM drugs increased their anti–viral / inflammatory activities.