Türkiye'de büyükşehir belediyelerinin gençlik politikaları: Samsun Büyükşehir Belediyesi örneği
Youth policies of metropolitan municipalities in Turkey: The case of Samsun Metropolitan Municipality
- Tez No: 846415
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Samsun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bir ülkenin en önemli kaynaklarından bir tanesi şüphesiz insan kaynağıdır. İnsan kaynağının da en güçlü unsuru gençlerdir. Gençlik kaynağının kalitesinin artırılması ve bu kaynağın verimli bir şekilde değerlendirilebilmesi için de doğru politikaların takip edilmesi gerekmektedir. Çalışmanın etkililiğini artırmak maksadı ile bu çalışmada betimsel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Bu çalışmada, ülkemizdeki gençlik politikalarının durumu ele alınmıştır. Gençlik politikalarının belirginleşmesinde hangi kurumların katkısının olduğu ve hangi kurumlar tarafından bu politikaların uygulandığı incelenmiştir. Merkezden yönetim ve yerel yönetimlerin gençlik politikaları üretme noktasındaki rolleri incelenip değerlendirilmiştir. Ülkemiz ile Avrupa Birliğinin gençlik politikaları karşılaştırılmıştır. Almanya ve İtalya'da gençlik alanında yapılan stajlardan elde edilen tecrübeler bu çalışmaya aktarılmıştır. Samsun Büyükşehir Belediyesinin gençlik politikaları incelenmiştir. Samsun Büyükşehir Belediyesinin gençlik politikalarının gelişimine katkı sağlamak adına elde edilen tecrübelerden çıkarılan öneriler de bu çalışmaya işlenmiştir. Türkiye'nin ve Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin gençlik politikaları bakımından çağdaş şartları henüz yakalayamadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most important resources of a country is undoubtedly human resources. The most powerfull element of human resources is young people. In order to increase the quality of the youth resource and to utilise this resource efficiently, the right policies should be followed. In order to increase the effectiveness of the study, descriptive research method was used in this study. This study analyses the state of youth policies in Turkey. It has been analysed which institutions have contributed to the clarification of youth policies and by which institutions these policies have been implemented. The roles of central and local governments in producing youth policies were examined and evaluated. Youth policies of our country and the European Union are compared. Experiences gained from internships in the youth field in Germany and Italy were transferred to this study. The youth policies of Samsun Metropolitan Municipality were analysed. In order to contribute to the development of Samsun Metropolitan Municipality's youth policies, the suggestions derived from the experiences gained are also included in this study. It is concluded that Turkey and Samsun Metropolitan Municipality have not yet caught up with modern conditions in terms of youth policies.