Web teknolojileri kullanılarak veri tabanlarına erişim metodlarının incelenmesi ve uygulanması
Investigation and applications of database accessing methods using web technologies
- Tez No: 93557
- Danışmanlar: PROF. DR. İNAN GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
WEB TEKNOLOJİLERİ KULLANILARAK VERİ TABANLARINA ERİŞİM METODLARININ İNCELENMESİ VE UYGULANMASI (Yüksek Lisans Tezi) Devrim SERAL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2000 ÖZET Bu çalışmada, veri tabanı kavranılan, dinamik web sayfa hazırlama teknolojileri ile bu teknolojilerin veri tabanlarına erişmek ve arayüz geliştirmek için nasıl kullanıldığı araştırılmıştır. Buna göre; öğrencilerin web üzerinden sadece fakülte numarasını vererek kendisine ait dönem notlarım ve staj durumlarını öğrenebilmeleri, ayrıca telefon rehberi uygulaması ile de web sitesine gelen ziyaretçilerin ad, soyad ya da her ikisini birden girerek, veri tabanına kayıtlı kişilerin telefon numarası bilgilerine erişmeleri sağlanmıştır. Bilim Kodu : 500.10.14 Anahtar Kelimeler : Veri tabam, dinamik web teknolojileri, web ve veri tabam erişimi, PHP, MySQL Sayfa Adedi : 77 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. İnan GÜLER
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION AND APPLICATIONS OF DATABASE ACCESING METHODS USING WEB TECHNOLOGIES (M. Sc. Thesis) Devrim SERAL GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 2000 ABSTRACT In this study, database concepts, dynamic web page production technologies, and to use of them to access the database and interface design, has been explored. According to these researches: the students have the ability to access their semestry grades and training period results from the web site; with the use of telephone book application the visitors have ability access telephone numbers of registered people by given name or surname or both of them. Science Code : 500.10.14 Key Words : Database, Dynamic web technologies, web and database access, PHP, MySQL Page number : 77 Adviser : Prof. Dr. İnan GÜLER