Statik konverterler için bilgisayar temelli bir darbe genişlik modülatörü
A PC-based pulse width modulator for static converter
- Tez No: 93558
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇETİN ELMAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Electrical and Electronics Engineering, Education and Training
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
STATİK KONVERTERLER İÇİN BİLGİSAYAR TEMELLİ BİR DARBE GENİŞLİK MODÜLATÖRÜ (Yüksek Lisans Tezi) Tuncay YİĞİT GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2000 ÖZET Bu tezde; Statik konverterler için, programlanabilir bilgisayar temelli bir darbe genişlik modülatörü geliştirilmiştir. Tasarlanan PWM modulator, kullanıma hazır formda, birçok dönüştürücü tipine açık döngü (open-loop) kontrol durumları altında uygun sinyal girişi oluşturmaya yatkın programlanabilir bir yapıya sahiptir. Kullanıcı tarafından istenilen bir PWM tekniği için anahtarlama zamanlan program tarafından üretilerek, bilgisayarın hafıza ortamında saklanır. Tetikleme sinyallerinin iletimi ek bir kontrol ünitesine gerek duyulmadan kişisel bir bilgisayarın paralel portu (LPT1) üzerinden hızlı bir şekilde anahtarlama elemanlarına aktarılır. Anahtarlama modülü ve izalasyon devresi haricinde, tetikleme sinyalleri için geciktirme ve darbe genişlikleri üretimi tamamen yazılımla yapılmıştır. Geliştirilen program görsel programlama dili olan DELPHI programlama dilinde yazılmış ve similasyon programı ile dönüştürücü dalga boylarının gerçek değerlerinin karşılaştırılması sağlanmıştır. Bilim Kodu : 626.01.01 Anahtar Kelimeler : Darbe Genişlik Modülasyonu, Statik Konverterler, İnverterler Sayfa Adedi : 106 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Çetin ELMAS
Özet (Çeviri)
A PC-BASED PULSE WIDTH MODULATOR FOR STATIC CONVERTERS (M. Sc. Thesis) Tuncay Yİ?İT GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY Agust 2000 ABSTRACT In this thesis, a programmable PC-based pulse width modulator was designed for Static converters. The PWM modulator which has been designed is capable of generating, in ready-to use form gating signals under open-loop operating conditions for most types of converters. For a PWM technique desired by user, switching times can be produced by program and the data can be stored a computer memory. The transfer of switching signal, without using a control unit, from parallel ports(LPTl) of personal computers it can be transfered very fastly to switching module. Excluding the switching module and isolation circuits, dead-times and pulse widths production, for switching signals were totally done by software. The improved programme is programmed by DELPHI programming language which is one of the object oriented programming language and the comparison between simulation programme and the real value of converter output wave forms have been done. Science Code Key Words Page Number Supervisor 626.01.01 Pulse Witdh Modulation, Static Converters, Inverters 106 Assoc.Prof.Dr. Çetin ELMAS