On birinci sınıf öğrencilerinin ikinci dereceden eşitsizlikler kavramına ilişkin başarılarının ve yaklaşımlarının incelenmesi
Investigation of eleventh grade students' attitudes and achievements towards the concept of quadratic inequalities
- Tez No: 935574
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMET EMİN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmada on birinci sınıf öğrencilerinin ikinci dereceden bir bilinmeyenli eşitsizlikler kavramı ile ilgili başarılarının ve yaklaşımlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini Bursa ilinde 2022-2023 eğitim öğretim döneminde on birinci sınıf düzeyinde öğrenim gören kırk iki öğrenci ile iki öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmanın amacı halihazırda devam eden bir durumu incelemek ve öğrencilerin başarılarını saptamak olup araştırmada nitel araştırma ve nicel araştırma yöntemi birlikte kullanılmıştır. Nitel araştırma yöntemi olarak durum çalışması, nicel araştırma yöntemi olarak betimsel model ve nedensel karşılaştırma modeli kullanılmış olup yaklaşımlarını incelemek için klinik mülakatlar, başarıları belirlemek için yazılı sınav uygulanmıştır. Mülakat ve yazılı sınav sorularının geçerliği ile güvenirliği akran görüşü, uzman görüşü ve uzman değerlendirmesi ile sağlanmış olup yazılı sınav sorularının güvenirliği SPSS 29.0 programında analiz edildiğinde Cronbach-alfa katsayısının .83 çıkması ile de sağlanmıştır. Mülakatlardan elde edilen veriler içerik analizi, yazılı sınavlardan elde edilen veriler SPSS 29.0 programı ile analiz edilmiştir. Yazılı sınavdan elde edilen verilere göre öğrencilerin beceri temelli sorularda zorlandıkları görülmüştür. Başarılarının öğrenim gördükleri alanlar ile anlamlı ilişkisi sadece bir soruda bulunmuş olup cinsiyetleri ile hiçbir soruda anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Öğrenciler genel olarak grafik ve tablo oluşturma sorularında zorlandıklarını, hatalarının sebepleri olarak kendilerini belirtmişlerdir. Tespit edilen durumlara uygun olan öneriler önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the achievements and approaches of eleventh grade students regarding the concept of quadratic inequalities with one unknown. The sample of the study consists of forty-two students and two teachers studying at the eleventh grade level in the 2022-2023 academic year in Bursa. The aim of the study is to examine an ongoing situation and determine the achievements of the students, and qualitative and quantitative research methods were used together in the study. Case study was used as a qualitative research method, descriptive model and causal comparison model were used as quantitative research methods, and clinical interviews were applied to examine their approaches, and a written exam was applied to determine achievements. The validity and reliability of the interview and written exam questions were ensured by peer opinion, expert opinion and expert evaluation, and the reliability of the written exam questions was also ensured by the Cronbach-alpha coefficient being .83 when analyzed in the SPSS 29.0 program. The data obtained from the interviews were analyzed with content analysis, and the data obtained from the written exams were analyzed with the SPSS 29.0 program. According to the data obtained from the written exam, it was seen that the students had difficulty in skill-based questions. There was only one question that showed a significant relationship between their success and the fields they studied, and there was no significant relationship between their gender and any question. The students generally stated that they had difficulty in the graph and table questions and that they attributed their mistakes to themselves. Suggestions suitable for the identified situations were suggested.