Bir üniversite hastanesine başvuran 18 yaş üstü bireylerin akılcı ilaç kullanımı ve etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of rational drug use and affecting factors of individuals over the age of 18 applying to a university hospital
- Tez No: 935593
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NECMİ İLHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışma bir üniversite hastanesine başvuran 18 yaş üstü bireylerin akılcı ilaç kullanımı ve etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma kesitsel tipte bir araştırmadır. Araştırmanın evrenini Ankara ilinde bulunan Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi polikliniklerine 1-5 Mart 2021 tarihleri arasında herhangi bir nedenle başvuran 18 yaş üstü bireyler oluşturmaktadır. Araştırma verisi SPSS 15.0 istatistik paket programı aracılığıyla değerlendirilmiştir. Tanımlayıcı istatistikler aritmetik ortalama(±) standart sapma, ortanca (minimum;maksimum), frekans dağılımı ve yüzde olarak sunulmuştur. Istatistiksel yöntem olarak Pearson Ki Kare testi ve Fisher's Exact Test kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the rational drug use of individuals over the age of 18 who applied to a university hospital and the affecting factors. The research is a cross-sectional type of research. The population of the study consists of individuals over the age of 18 who applied to the outpatient clinics of Gazi University Medical Faculty Hospital in Ankara between 1-5 March 2021 for any reason. The research data were evaluated through the SPSS 15.0 statistical package program. Descriptive statistics are presented as arithmetic mean (±), standard deviation, median (minimum, maximum), frequency distribution, and percentage. Pearson Chi-Square test and Fisher's Exact Test were used as statistical methods.